Artykuły
Święto plonów: Gminne dożynki w Twardawie
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 12 - Wrzesień 2012r. , godz.: 11:21
W konkursie na najpiękniejszą koronę żniwną wygrała ta macierzysta, z Twardawy. Drugie miejsce zajęły (na równi) Kazimierz i Oracze, zaś trzecie Dzierżysławice. Dożynki stały się też okazją do rozstrzygnięcia zapowiadanych jeszcze przed wakacjami konkursów na piękną wieś, posesję oraz zagrodę.
W kategorii "Piękna wieś" brano pod uwagę m.in. wygląd i elewację budynków, stan ogrodzeń, kondycję zabytków, występowanie (lub też nie) regionalnego produktu, np. rękodzieła, a także współdziałanie lokalnych stowarzyszeń i grup mieszkańców. W tej dziedzinie pierwsze miejsce zajęła wieś Rzepcze.
Z kolei w kategorii "Piękna posesja" i "Piękna zagroda" oceny i nagrody przyznawano gospodarzom. W tej pierwszej dziedzinie byli to Renata i Bernard Glombikowie z Twardawy. Musieli oni wykazać się przed komisją m.in. czystością na terenie posesji oraz przed nią, estetycznym zagospodarowaniem podwórka, odpowiednią organizacją wywozu śmieci oraz dobrym oświetleniem posesji.
Podobną kategorią była "Piękna zagroda". Tam pierwsza lokata przypadła Annie i Bernardowi Sobkom z Głogówka. Komisja zwracała w ich przypadku uwagę, ot choćby, na stan budynków gospodarczych, jakość obiektów sanitarnych czy też odpowiednio wydzielone i zagospodarowane miejsce rekreacji i wypoczynku
Chłop potęgą jest i basta! On to żywi ludzi z miasta
Dyplomy wraz z nagrodami pieniężnymi wręczał burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz. Podobnie w przypadku konkursu na najpiękniejszą koronę, gdzie pod uwagę bierze się nie tylko jej walory kulturowe czy artystyczne, ale także sposób jej prezentacji. Służył temu tradycyjny korowód dożynkowy wśród rozmaitych przydomowych wystawek.
"Lepszy garb od piwa, niż od roboty" - głosił napis za plecami rozrywkowych kukiełek, usytuowanych pod wiejskim sklepem. Motywy związane z alkoholem, odpoczynkiem (a właściwie łączenia jednego z drugim) pojawiały się, w kontekście humorystycznym, wielokrotnie. Cóż, takowa forma spędzania wolnego czasu jest dość rozpowszechniona, nie tylko na wsi. Z piwem w ręku leżał też w sianie robotnik-kukiełka, który głosił tęsknotę za tym, co minione (po śląsku): "Kaj som czasy - te świniobicie? Kaj się straciło te downe życie? Takiego placu już chyba nie ma. Dobrze, że momy takie wspomnienia". Tego typu refleksja nasuwa się przy rozmaitych wydarzeniach o charakterze tradycyjnym, które przypominają o zmieniającym się świecie.
Temat aktywności i odpoczynku pojawił się także w kontekście pracowania Polaków do późnych lat życia - "Muszę odpocząć trochę, bo emerytura do 67 lat". Ogólnie rzecz biorąc, dożynki przypominają, że po pracy następuje odpoczynek, zaś aktywność człowieka (w różnych dziedzinach życia) ma charakter etapowy i cykliczny; widać to zwłaszcza w przypadku rolnictwa. Nawet dziecko-kukiełka na jednej z wystawek znało wagę odpoczynku: "A nasz bajtel smacznie śpi, bo dożynki w naszej wsi".
My też ciągnymy na dożynki
Ślimak, kot, pies, pszczoła, koń - rozmaite zwierzątka zagościły na święcie plonów w Twardawie. A trzeba przyznać, że gmina Głogówek przygotowała je z dużym rozmachem. Oprócz elementów tradycyjnych, było też sporo współczesnej rozrywki, np. wesołe miasteczko "Franco z Pragi", gdzie miłośnicy mocnych wrażeń mogli np. pokręcić się na "Hammerze", a więc - jak nazwa wskazuje - wielkim obrotowym młocie. Na miłośników tradycji importowanych czekał kebap (pisany właśnie prze literę "p", więc - co do zasady - poprawnie) jako alternatywa lub uzupełnienie dla kołaczy, którymi częstowano pod namiotem.
Można było także przyjrzeć się wystawie traktorów oraz - w razie potrzeby - kupić dziecku miniaturkę tego pojazdu na stoisku zabawkowym. Zresztą - stoisk było więcej, także tych należących do banków, które wykorzystywały duże zbiorowisko ludzkie do tego, by się zareklamować i nawiązać kontakt z klientem.
Jeśli chodzi o oprawę muzyczną, oprócz Racławickiej Orkiestry Dętej, wystąpiły gwiazdy muzyki popularnej, biesiadnej i szeroko rozumianych szlagierów: Adam Chrola, zespół Ada-Vio (grający także podczas wieczornej zabawy tanecznej, w niedzielę), zaś gwiazdą dożynek był Damian Holecki. W sobotę do tańca zagrała grupa "Efekt". Dożynki zostały też urozmaicone występami dzieci ze Szkoły Podstawowej w Twardawie.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze