Artykuły
Budowa: Świetlica w Jasionie jeszcze w tym roku
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 1 - Sierpień 2012r. , godz.: 10:42
O ostrożnym gospodarowaniu środkami budżetowymi wójt Lubrzy wspominał już nieraz. Wiatraki, strzelnica, przepompownia, długi... Problemów i okazji do pozbywania się zasobów finansowych nie brakuje.
Rok bieżący wygląda nieco lepiej niż poprzedni (określany w końcu jako "rok przetrwania"), można więc chociaż zrealizować zaplanowane wcześniej mniejsze inwestycje. Jedną z nich jest budowa nowego obiektu kultury i rekreacji na terenie najmniejszej gminy powiatu prudnickiego.
Koszt inwestycji wyniesie około 160 tys. Urzędnicy szacują, że kwota byłaby dwa razy większa, gdyby nie zastosowanie cieszącej się coraz większą popularnością odmiany budownictwa - modułowo-kontenerowej. Polega ona na stawianiu obiektów z gotowych prefabrykatów.
Znamy to z czasów PRL-owskich, kiedy to budowano bloki z tzw. wielkiej płyty, a więc z odlanych wcześniej elementów. O ile jednak kojarzyły się one - jak najbardziej słusznie - z ogromnymi, ciężkimi do przetransportowania elementami, o tyle teraz budowanie z "gotowców" staje się o wiele lżejsze.
Budowanie z klocków
Świetlica w Jasionie zostanie zmontowana z gotowych ścian i sufitów, przypominających duże pudełka. Są one wcześniej wykonywane w fabryce i transportowane za pomocą samochodów ciężarowych, na miejscu zaś skręcane i składane.
- To przypomina budowanie z klocków - mówi wójt Mariusz Kozaczek. - Można właściwie zrobić, co się chce, dzielić pomieszczenia na coraz mniejsze, a także dobudowywać kolejne elementy. Na razie jednak nie planujemy tego. Musimy zobaczyć, czy sprawdzi się to, co zbudujemy najpierw.
Wójt odnosi się jednak do takiego budownictwa bardzo entuzjastycznie. Podpatrując podobne konstrukcje w gminie Strzeleczki (np. przychodnię z 2008 roku), stwierdza że to dobre rozwiązanie.
Tą metodą budowane są dzisiaj przedszkola, apteki oraz - jak wspomniano - przychodnie. Zwolennicy takiego rozwiązania podkreślają przede wszystkim szybkość powstawania (i ewentualnej rozbiórki) modułowo-kontenerowych obiektów, co w warunkach prędko zmieniającej się rzeczywistości pozwala dynamicznie realizować kolejne inwestycje.
Podstawowym zastosowaniem tego typu budownictwa były prowizoryczne domki dla osób pracujących na placu budowy; łatwo było postawić je i zwinąć, gdy przyszedł czas. Używano ich również jako szatni dla piłkarzy, tworząc niezbyt skomplikowane baraki.
Dziś formy architektoniczne owych "układanek" są coraz bardziej skomplikowane i postawiony w ten sposób obiekt nie różni się na pierwszy rzut oka od tradycyjnego budynku z cegieł.
Odporność na zniszczenie
W przypadku gminy Lubrza decydującym argumentem przemawiającym za modułowo-kontenerowym sposobem zbudowania świetlicy była oszczędność finansowa. Skoro można zrobić to samo za mniejsze pieniądze, to czemu nie.
- Pomieszczenia w budynku będą wentylowane, ogrzewanie elektryczne; ściany wykonane zostaną z dobrze izolującego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne i dewastację - informuje Wioleta Szopian-Stopińska z Referatu Inwestycji Urzędu Gminy w Lubrzy. - Zadaniem własnym gminy jest podłączenie elektryczności i kanalizacji.
Świetlica będzie parterowym budynkiem ze spadzistym dachem. Planowana powierzchnia obiektu to ponad 100 m kw. W jego skład wejdą: przedsionek, toaleta, pomieszczenie gospodarcze oraz sale, w których będą odbywały się spotkania czy toczyły zajęcia.
Obiekt stanie w pobliżu boiska w Jasionie, gdzie obecnie znajduje się pusty teren, czekający na zagospodarowanie. Modułowo-kontenerowe elementy użyte do produkcji świetlicy zostaną nabyte prawdopodobnie od firmy "Metalplast" z wielkopolskiej miejscowości Oborniki.
Już niedługo, coraz bliżej...
Budowa świetlicy to inwestycja wieloetapowa, która zakończy się jesienią. Po raz kolejny sprawy pilnuje radna Joanna Kubatek, która na sesji kwietniowej wystosowała do wójta interpelację - czy zgłosiły się już firmy do przetargu w związku z budową świetlicy. Odpowiedź wójta udzielona na sesji czerwcowej, mówiła wprawdzie o toczącym się przetargu, lecz związanym nie z wyłonieniem wykonawcy, ale z wyborem twórcy prac projektowych.
Warto też zaznaczyć, że modułowo-kontenerowa metoda tworzenia świetlicy wymagała wystąpienia do starostwa w celu uzyskania zmiany pozwolenia na budowę. Pierwotnie gmina planowała postawić świetlicę tradycyjnym, ceglanym sposobem. Zmiana opcji musi mieć swoje odzwierciedlenie w papierach.
Jesienią planowane jest przecięcie wstęgi. Świetlica zostanie przekazana Gminnemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji w Lubrzy, który sprawuje pieczę nad bibliotekami i wiejskimi domami kultury na terenie gminy.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze