Artykuły
Zmiana w ordynacji: Jednomandatowe okręgi wyborcze
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Czwartek, 12 - Lipiec 2012r. , godz.: 08:41
Podczas czerwcowej sesji podjęto uchwałę dzielącą gminę Lubrza na 15 jednomandatowych okręgów wyborczych.
5 stycznia 2011 roku sejm przyjął ustawę, wprowadzającą m.in. jednomandatowe okręgi w wyborach do samorządów gmin (wyjątek stanowią miasta na prawach powiatu, czyli np. Opole). Ustawa weszła w życie 1 sierpnia i od tego czasu samorządy mają 15 miesięcy na to, by podzielić swoje "podwórko" na okręgi według nowej ordynacji.
Lubrza jest gminą liczącą mniej niż 20 000 mieszkańców, w związku z czym co roku wybiera 15 radnych. Na tyle więc JOW-ów musiał zostać podzielony jej obszar.
Ze względu na największą liczbę mieszkańców, Lubrzy i Trzebinie przypadły po trzy okręgi, Dytmarów "uplasował się" tuż za nimi (2 okręgi). Laskowice i Słoków (ze względu na, z kolei, niewielką liczbę ludności) zostały połączone w jeden okręg; Prężynka występuje łącznie ze swoim przysiółkiem - Dobroszewicami, co jest naturalną koleją rzeczy. Pozostałe natomiast sołectwa (Skrzypiec, Olszynka, Nowy Browiniec, Krzyżkowice, Jasiona) posiadają jeden, osobny okręg wyborczy.
W poprzednich wyborach, jeszcze wg ordynacji proporcjonalnej, Lubrza była podzielona na 9 nierównych okręgów. Różniły się liczbą wystawionych kandydatów oraz mandatów, czekających na rozdanie. Dla przykładu - z Lubrzy i Trzebiny startowało po 10 osób, zaś do rozdysponowania były po 3 mandaty. Na przeciwnym biegunie znajdowało się sołectwo Jasiona (1 mandat, 2 kandydatów).
Jakie zmiany niesie nowa, jednomandatowa ordynacja? Wygrywać będzie konkretny kandydat, nie zaś lista, przyporządkowana do konkretnego okręgu wyborczego. Zmniejszy się także prawdopodobieństwo wybrania radnych, mieszkających obok siebie (chyba, że ich domy znajdują się na styku dwóch okręgów). Czy zmiana okazała się korzystna - ocenią mieszkańcy po wyborach w 2014 roku.Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Wybory
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze