Artykuły
Bractwo Sorontar: Promocja regionu przez historię i fantastykę
Autor: OLAF KOENIG.
Publikacja: Wtorek, 19 - Czerwiec 2012r. , godz.: 02:47
Po raz pierwszy studenci Instytutu Sztuki w Raciborzu zostali zaproszeni na artystyczne warsztaty w Zespole Szkół w Głogówku przez Stowarzyszenie Bractwo Sorontar.
Dzieła, które powstawały w czasie zajęć, posłużą jako elementy scenograficzne oraz rekwizyty w grze terenowej LARP SORONTAR. Gra Sorontar 2012 jest integralną częścią międzynarodowego projektu "Wrota do Krainy Pradziada", organizowanego w Prudniku w pierwszej połowie sierpnia bieżącego roku. Kolejną częścią tego projektu jest festyn fantasy spod znaku magii miecza, który poprzedza poszukiwanie skarbu Pradziada (gra terenowa połączona z promocją historii oraz zabytków naszego powiatu). W organizację zaangażowane są polskie i czeskie stowarzyszenia, władze gminy Prudnik, władze powiatowe oraz Euroregion Pradziad.
Zajęcia warsztatowe odbywały się w niedawno oddanym do użytku, świetnie wyposażonym warsztacie dzięki uprzejmości dyrektora Zespołu Szkół w Głogówku, Artura Stochmiałka. Studenci wraz z dr. A. Ostrowskim zwiedzili miasto pod przewodnictwem kustosza Muzeum Regionalnego w Głogówku, Aleksandra Devosges Cubera.
Studentki PWSZ Racibórz w trakcie trwania warsztatów zajmowały się malarstwem, sztukaterią, rysunkiem oraz rzeźbą.
- Najtrudniejszym wyzwaniem była rzeźba - wspomina uczestniczka warsztatów Izabela Szewców. - Mam zajęcia z rzeźby na studiach, ale nigdy nie zabierałam się za takie rozmiary w tak krótkim czasie. Do samego końca nie byłam pewna efektu, ale na szczęście udało się bez problemu skończyć na czas. Jeśli chodzi o atmosferę - nie można sobie wymarzyć lepszej. Organizacja zapięta na ostatni guzik, wszyscy nastawieni przyjaźnie i chętni do pomocy.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z prac, jakie wykonały studentki - mówi Olaf Koenig, jeden z koordynatorów warsztatów z Bractwa Sorontar. - Nie spodziewaliśmy się tak dobrej atmosfery i tak wysokiego poziomu wykonanych rekwizytów. W przyszłych latach mamy nadzieję, że nasza współpraca z Instytutem Sztuki PWSZ Racibórz będzie równie owocna.
Stowarzyszenie Bractwo Sorontar oraz osoby zaangażowane w organizację warsztatów chciałby ogromnie podziękować dyrektorowi Zespołu Szkół w Głogówku Arturowi Stochmiałkowi, kierownikowi Instytutu Sztuki PWSZ Racibórz Aleksandrowi Ostrowskiemu, Państwu Fidot za ciepłe i serdeczne przyjęcia uczestników i organizatorom warsztatów. Do zobaczenia w przyszłym roku!Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze