Artykuły
Uchwała: Kto może opróżniać szamba?
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 13 - Czerwiec 2012r. , godz.: 11:30
Podczas majowej sesji w Głogówku, radni ustalili kryteria, jakie powinni spełniać przedsiębiorcy, jeśli chcą zajmować się opróżnianiem zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie gminy.
Delikwent winien posiadać zaplecze techniczno-biurowe, a także bazę transportową wraz z garażami oraz miejscem do postoju i mycia pojazdów. Istotne jest również posiadanie zaplecza finansowego i kadrowego, które pozwoli mu świadczyć te konkretne usługi.
Musi mieć także samochód, umożliwiający opróżnianie zbiorników i spełniający określone w ministerialnym rozporządzeniu wymagania techniczne i sanitarne. Poza tym, pojazd oraz budynki winne być w wyraźny sposób oznaczone, tak by przedsiębiorca mógł zostać bez problemu zidentyfikowany (nazwa firmy, adres, telefon komórkowy).
Ma on również obowiązek zabezpieczenia swojego pojazdu przed niekontrolowanym wyciekiem nieczystości, zaś ich zrzutu może dokonywać wyłącznie na stacji zlewnej, z którą ma podpisaną umowę. Z kolei wszyscy pracownicy zajmujący się opróżnianiem szamb i transportem nieczystości powinni zostać przeszkoleni w zakresie technicznym, behapowskim i przeciwpożarowym.
Po zakończeniu każdego dnia roboczego przedsiębiorca jest zobowiązany do dezynfekcji i dezynsekcji środków transportu.
Do wyżej wymienionych wymagań dochodzą jeszcze te związane z przedłożeniem odpowiedniej dokumentacji, np. tytułu prawnego do nieruchomości, na której znajduje się zaplecze techniczno-biurowe, zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej czy umowy ze stacją zlewną.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze