Artykuły
OZPN - podokręg w Prudniku: Gul za Refcia, Rektor nadal w zarządzie
Autor: MIECZYSŁAW MATCZAK.
Publikacja: Środa, 6 - Czerwiec 2012r. , godz.: 11:42
Podczas walnego zebrania sprawozdawczo- wyborczego Podokręgu ZPN w Prudniku, które odbyło się w gościnnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Lubrzy Renat Refcio zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa podokręgu. Jego następcą został wybrany jednogłośnie Marian Gul.
Nowo wybrany prezes nie jest w sporcie osobą anonimową. Jest dyrektorem Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubrzy i od 1995 r. prezesem zarządu Gminnego LZS w Lubrzy. Drugą kadencję jest członkiem zarządu Podokręgu w Prudniku, natomiast we władzach OZPN jest członkiem klubowej komisji licencyjnej.
R. Refcio w swoim ostatnim wystąpieniu w roli prezesa podokręgu, w obecności m.in. prezesa OZPN M. Procyszyna, burmistrza Prudnika F. Fejdycha, burmistrza Białej A. Hindery, dyrektora OSiR w Prudniku M. Krajewskiego i J. Siekańca z zarządu wojewódzkiego LZS w Opolu podsumował czteroletnią kadencję za lata 2008- 2012.
Mimo trudności na jakie napotykają sportowi działacze i kluby, szczególnie w małych ośrodkach piłkarskich, prudnicki podokręg odgrywał znaczącą rolę na piłkarskiej mapie Opolszczyzny. Dlatego też obrady działaczy rozpoczęły się miłym akcentem, jakim było wręczenie wyróżniającym się działaczom odznaczeń przez prezesa OZPN, chociaż zgrzytem była odmowa przyjęcia wyróżnienia przez działacza i trenera z Biedrzychowic.
Działalność prudnickiego podokręgu swoim działaniem obejmuje cztery gminy. W okresie sprawozdawczym odbyło się 50 posiedzeń, a wszystkie decyzje i uchwały wynikające z potrzeb były prawomocne. Aktualnie w rozgrywkach na różnym szczeblu udział bierze 57 zespołów, które mogą skorzystać z pomocy 25 szkoleniowców z naszego powiatu.
Z uwagi na problemy związane z niewystarczającą ilością sędziów 18 spotkań nie miało obsady sędziowskiej. Ukarano aż 985 razy zawodników żółtymi kartkami i 47 razy czerwonymi. Na uwagę zasługuje prowadzenie przez sędziów wielu zawodów, szczególnie dla dzieci, społecznie. W prudnickim podokręgu, mimo braku wydziału szkolenia i budżetu na organizację zawodów, zorganizowano sporo masowych imprez piłkarskich, w których udział brały również drużyny spoza naszego województwa. W rozgrywkach mistrzowskich duże sukcesy notowały piłkarki Rolnika Biedrzychowice i juniorzy młodsi Sparty, którzy reprezentowali Opolszczyznę w mistrzostwach Polski w tej kategorii wiekowej. Sukces zanotowali też seniorzy Pogoni, awansując do IV ligi.
Trudności na jakie w swojej działalności napotykali społeczni działacze nie przeszkodziły im w tworzeniu jak najlepszych warunków do gry w piłkę nożną. Kontakty ze szkołami i klubami, spotkanie na temat szkolenia młodzieży z udziałem starosty, spotkania z różnymi instytucjami i życzliwymi sponsorami przyniosły konkretne efekty szkoleniowe szczególnie wśród najmłodszych zespołów piłkarskich.
W czasie zorganizowanych w Lubrzy obchodów 65-lecia podokręgu wielu zasłużonych działaczy, za ogromny wkład społecznej pracy, odznaczonych zostało pamiątkowymi medalami i odznaczeniami.
Renat Refcio podziękował tym wszystkim, którym dobro piłki nożnej leżało na sercu i w różny sposób wspierali działania prudnickiego podokręgu. W niezwykle wzruszającej wypowiedzi prezes OZPN w Opolu M. Procyszyn podziękował R. Refcio za ogromne zaangażowanie i wkład pracy dla dobra piłki nożnej, często kosztem rodziny. Pełniąc funkcję prezesa podokręgu przez 32 lata zasłużony działacz ustanowił trudny do pobicia rekord. A przecież R. Refcio był wcześniej przez 8 lat członkiem zarządu, dodatkowo jest we władzach OZPN w Opolu. Nigdy prezes R. Refcio nie zabiegał o odznaczenia, ale w najważniejszych momentach zawsze był wyróżniany. Dla niego zawsze najważniejsza była piłka nożna i odważnie bronił swego stanowiska. Nic też dziwnego, że na Opolszczyźnie był wśród działaczy wzorem do naśladowania i często korzystano z jego wiedzy i doświadczeń. Swojemu następcy zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko i należy mieć nadzieję, że będzie służył swoją radą i pomocą w dalszym ciągu, mając na celu rozwój prudnickiej piłki nożnej.
Po wzruszających przemówieniach, a przed wyborem nowego zarządu i delegatów na zjazd OZPN w Opolu nie zabrakło rzeczowej, momentami dość ostrej dyskusji. F. Fejdych przypomniał, że na pozycję prudnickiej piłki nożnej "pracują" tylko cztery gminy, a 70 proc. sołectw ma zespoły piłkarskie. Przestrzegał, że trudniej będzie nazbierać zawodników i należy zmienić zasady, aby umożliwić grę niepełnymi drużynami. Należy też zmienić zasady funkcjonowania szkolenia. Należy zdecydowanie poprawić współpracę między klubami, doprowadzić do lepszej współpracy szkoleniowej, która umożliwi systematyczny rozwój młodzieży uprawiającej piłkę nożną.
T. Mróz mówił o problemach sędziów piłkarskich, które zniechęcają ewentualnych kandydatów. Od 2009 r. nic nie zmieniło się w ryczałtach, a obowiązków z pełnieniem funkcji sędziego przybyło. Niepewność i niepokój budzi wprowadzenie planowanych i płatnych licencji sędziowskich. Obserwując działania OZPN można odnieść wrażenie, że podejmowane decyzje mają na celu "zbijanie kasy". Rozbudowana do przesady struktura rozgrywek, likwidacje klasy C, utworzenie aż 6 grup klasy A, przyczyni się do obniżenia i tak żenującego poziomu rozgrywek. Niepokój klubów budzą też obowiązkowe, coraz wyższe opłaty związane z uczestnictwem w rozgrywkach, opłaty za zgłaszanie do rozgrywek nawet juniorów, żółte i czerwone kartki, czy planowane opłaty za licencje sędziowskie, a przecież i trenerzy muszą wykupywać licencje trenerskie.
W wypowiedziach uczestników zebrania przewijały się też pytania, czy w OZPN analizuje się przyczyny niskiego poziomu rozgrywek w grupach młodzieżowych, czy jakość szkolenia trenerów i dobór kandydatów na trenerów jest właściwa, czy już w najbliższym czasie nie będą znikały z piłkarskiej mapy kolejne zespoły z uwagi na grę w wielu drużynach "wiekowych" zawodników. Czy zbyt wygórowane różne opłaty na rzecz OZPN nie zachwieją działalnością i tak borykających się z kłopotami małych klubów. Wreszcie nie zabrakło pytań, jaką konkretną pomoc OZPN, zbierając tak wysokie opłaty, udziela najbiedniejszym klubom. Źle by było, gdyby powodem do dumy dla OZPN była tylko rozbudowana administracja i pięknie urządzone pomieszczenia piłkarskich władz.
Sporo emocji wśród uczestników zebrania wywołał wybór członków zarządu podokręgu i delegatów na walne zebranie sprawozdawczo- wyborcze OZPN.
Należy mieć nadzieję, że dzięki trafnym decyzjom organizacyjnym i szkoleniowym nowo wybranych działaczy zespoły z Opolszczyzny prezentować będą wyższy poziom na każdym szczeblu rozgrywek.
ZARZĄD PODOKRĘGU ZPN PRUDNIK
Sławomir Adamik, Zygmunt Augustyn, Kazimierz Bodaszewski, Alicja Ćwierz, Franciszek Fejdych, Marian Gul, Bronisław Rektor, Zbigniew Wąs, Jerzy Woźniak.
DELEGACI NA ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO - WYBORCZE OZPN
Kazimierz Bodaszewski, Franciszek Fejdych, Andrzej Gajewski, Henryk Nowaczyk, Bronisław Rektor.
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze