Artykuły
Biurokracja: Zamieszanie wokół wynagrodzenia burmistrza
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 16 - Maj 2012r. , godz.: 10:27
1 maja weszła w życie uchwała zmieniająca wynagrodzenie burmistrza Głogówka Andrzeja Kałamarza. Zarabia on jednak dokładnie tyle samo, ile zarabiał wcześniej. Zatem nie bez kozery projekt uchwały wzbudził gorące dyskusje.
Po raz pierwszy uchwała została przedłożona pod głosowanie na marcowej sesji Rady Miejskiej w Głogówku. Jednak ze względu na związane z nią niejasności, radni przegłosowali zmianę porządku obrad i wrócili do tematu na kolejnej, kwietniowej sesji.
- Jedno trzeba jasno zaznaczyć - powiedział przewodniczący rady Krzysztof Barton jeszcze podczas sesji marcowej. - Celem uchwały nie jest przyznanie podwyżki burmistrzowi lub obniżenie jego dochodów. Po prostu nowe wytyczne Regionalnej Izby Obrachunkowej (organu kontrolującego gospodarkę finansową samorządu terytorialnego - przyp. red.) wymagają, aby wraz z rozpoczęciem kadencji każdego kolejnego burmistrza uchwalać na nowo poszczególne składniki jego wynagrodzenia.
Zgoda, jednak burmistrz Kałamarz rządzi w Głogówku nie od dziś. Dlaczego więc uchwały nie podjęto na przełomie 2010 i 2011 roku, a więc tuż po wyborze burmistrza? Wprawdzie pod względem osobowym nic się nie zmieniło, jednak z punktu widzenia prawnego koniec kadencji równa się rozwiązaniu stosunku pracy, zaś ponowne jej rozpoczęcie to zawiązanie nowego.
Przedkładanie tej uchwały z wyraźnie opóźnionym zapłonem zirytowało niektórych radnych, zwłaszcza Mieczysława Hołówkę oraz Barbarę Grzegorczyk. Poza tym, zwrócili oni uwagę na drugi problem. Otóż, w paragrafie 2 czytamy, że: "Traci moc uchwała (...) z dnia 14 grudnia 2006 roku w sprawie ustalenia wynagrodzenia burmistrzowi Głogówka".
Kłopot w tym, że rok później, a więc w grudniu 2007 roku również została przyjęta uchwała, dotycząca wynagrodzenia burmistrza, modyfikująca tę poprzednią. Która zatem powinna być unieważniona - ta z 2006 czy ta z 2007 roku? Czy w ogóle warto cokolwiek tu unieważniać? Może lepiej zachować po prostu ciągłość uchwał?
- Uchwałą zasadniczą jest ta z 2006 roku - wyjaśniał radca prawny gminy Głogówek Leszek Dulęba. - Kolejna uchwała dzieli jedynie jej byt prawny, jest po prostu dodatkiem do uchwały zasadniczej. Więc kiedy zmieniamy dokument podstawowy, ważność tracą również te, które na nim wyrosły.
Mieczysław Hołówko i Barbara Grzegorczyk nie dali się jednak przekonać i gdy radca prawny ostatecznie uciął dyskusję słowami: "Nie muszą się państwo ze mną zgadzać, mogą państwo głosować przeciw", ci nie dali się dwa razy prosić. Dołączyła do nich radna Róża Zgorzelska. Jednak decyzją większości wynagrodzenie burmistrza zostało "zmienione".
Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Sesja Rady Miejskiej w Głogówku
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze