Artykuły
Oświatowe puzzle: Połączenie szkół w Łączniku
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 16 - Maj 2012r. , godz.: 10:26
W państwie, w którym kryzys demograficzny
i ekonomiczny łączą się ze sobą, tam łączyć muszą się również szkoły. Lepsze to, niż ich zamykanie.
1 września 2012 roku Publiczne Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Łączniku stanie się częścią tamtejszego zespołu szkolno-przedszkolnego. Dołączy więc, do dwóch jednostek, które dotąd do niego należały: chodzi o przedszkole (razem z oddziałami zamiejscowymi w Chrzelicach, Pogórzu i Brzeźnicy) oraz Szkołę Podstawową im. Filipa Roboty (wraz z filią w Pogórzu).
Pierwsza, niejako pilotażowa uchwała Rady Miejskiej w Białej (opracowana przez zastępcę burmistrza Marię Tomalę), dotycząca zamiaru włączenia gimnazjum do zespołu szkół, została przyjęta na grudniowej sesji.
Kolejnym etapem było zaskarbienie sobie przychylności Opolskiego Kuratora Oświaty, Rady Pedagogicznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łączniku oraz Zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego. Akt założycielski został przyjęty pomyślnie, więc już na kwietniowej sesji uchwalono nowy podział organizacyjny w oświacie na terenie gminy Biała.
Z trzeciego paragrafu uchwały dowiadujemy się, że "Zespół przejmie wszystkie należności i zobowiązania włączanej jednostki", zaś "majątek włączanej jednostki stanie się w całości majątkiem Zespołu".
Jeśli natomiast chodzi o uzasadnienie połączenia szkół, zostało ono wyartykułowane w uchwale "pilotażowej". W pierwszym akapicie uzasadnienia czytamy o "racjonalizacji sieci placówek", natomiast w drugim następuje przejście do meritum: "Za utworzeniem zespołu przemawiają również względy ekonomiczne. (...) Włączenie gimnazjum do Zespołu pozwoli na zmniejszenie 1 etatu dyrektora szkoły oraz 1 etatu obsługi administracyjnej. (...) Nauczyciele gimnazjum staną się pracownikami Zespołu. Usprawni to nawiązywanie stosunku pracy, w przypadku, kiedy nie będą mieli godzin na pełny etat w gimnazjum". Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze