Artykuły
Zmiana: Dom kultury w Białej będzie miał nową nazwę
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 16 - Maj 2012r. , godz.: 10:25
Obecnie brzmi ona: Miejsko Gminny Ośrodek Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji, jednak w obiegu potocznym funkcjonuje jako Gminne Centrum Kultury w Białej. Dyrektor Rafał Magosz podjął starania, aby nazwa nieoficjalna stała się oficjalną. W końcu stara zasada mówi, że nie należy komplikować tego, co proste, lecz upraszczać to, co skomplikowane.
Projekt uchwały trafił pod obrady podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Białej. Został on pozytywnie przyjęty, pozostaje jedynie zgoda władz wojewódzkich. Jak dobrze pójdzie, uchwała wejdzie w życie z dniem 1 lipca bieżącego roku.
- Jesteśmy dobrej myśli - zapewnia dyrektor Magosz, autor projektu uchwały. - To znacznie uprości nasze funkcjonowanie. Chodzi o sprawy bardzo prozaiczne. Niekiedy nazwa po prostu nie mieściła się w rozmaitych rubrykach.
Poza tym, już na pierwszy rzut oka widać, ile błędów można popełnić przepisując tę siedmiowyrazową nazwę lub - co gorsza - próbując odtworzyć ją z pamięci. Wystarczy niechcący zmienić kolejność słów "sportu" i "turystyki", a już rodzi się problem; nie w komunikacji potocznej, rzecz jasna, lecz w tej sformalizowanej, urzędowej.
Problematyczne jest również wyrażenie "w Białej". Do połowy lutego 2005 roku ów okolicznik miejsca stanowił część nazwy, później natomiast, mocą uchwały, został on wyrzucony poza obręb nazwy i używany jedynie jako nieformalne dopowiedzenie (w celu doprecyzowania, o jaką lokalizację chodzi). W nowej nazwie okolicznik zostanie, choć w przypadku tak prostego i komunikatywnego wyrażenia jak "Gminne Centrum Kultury w Białej" nie stanowi to problemu.
- Projekt nowej uchwały zakłada też zmiany w statucie, lecz tak naprawdę jest to tylko wyraźne wyartykułowanie czegoś, co już od dawna ma miejsce - wyjaśnia dyrektor Magosz.
Z dopisków statutowych dowiadujemy się np. jak wygląda logo (które samo w sobie nie uległo zmianie i nadal stanowi sprytną, graficzną kombinację plastyki, muzyki, turystyki i sportu). Dowiadujemy się także, że ośrodek działa na terenie kraju i poza jego granicami oraz że źródłem jego finansowania są środki budżetowe, jak również przychody z prowadzonych działalności: organizowania zabaw, wynajmowania pokoi, prowadzenia kursów itd. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze