Artykuły
Kanalizacja: Aglomeracja Głogówek ma nowe granice
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 18 - Kwiecień 2012r. , godz.: 10:52
Nie chodzi rzecz jasna o "aglomerację" w znaczeniu urbanistycznym, lecz według terminologii, zawartej w prawie wodnym. Zmiana to zasadnicza, bo z 21 miejscowości zostaną jedynie 4.
Jeszcze do niedawna, na mocy rozporządzenia wojewody opolskiego z dnia 27 września 2006 roku, w skład aglomeracji Głogówek wchodziły: Biedrzychowice, Błażejowice Dolne, Ciesznów, Dzierżysławice, Głogówek, Góreczno, Kazimierz, Kierpień, Leśnik, Mionów, Mochów, Nowe Kotkowice, Racławice Śląskie, Rzepcze, Stare Kotkowice, Szonów, Tomice, Twardawa, Wierzch, Zawada i Zwiastowice, a więc praktycznie cała gmina Głogówek, nie licząc miejscowości Wróblin, która przyłączona jest do aglomeracji Naczęsławice w gminie Pawłowiczki (powiat kędzierzyńsko-kozielski).
W skład obecnej aglomeracji Głogówek wchodzą: Mochów, Dzierżysławice, Racławice Śląskie oraz, rzecz jasna, sam Głogówek. To na jego terenie znajduje się oczyszczalnia ścieków, pod którą podlegają, zgodnie ideą aglomeracji, wszystkie 4 miejscowości. Ich RLM (równoważna liczba mieszkańców - parametr wyrażający wielkość ładunku w ściekach) wynosi 8669.
Przyczyną znacznego zmniejszenia obszaru aglomeracji Głogówek jest: malejąca liczba mieszkańców oraz zakładów przemysłowych. Obie wymienione kategorie podbijają wskaźnik RLM. Aby aglomeracja mogła istnieć w poprzednim kształcie, musiałby on przekraczać 15 000. A skoro nie udało się tego osiągnąć, obszar został zmniejszony i aglomeracja funkcjonuje na prawach mniejszej jednostki.
Ambitny plan skanalizowania całej gminy do 2015 roku niestety nie będzie możliwy. Do nowej aglomeracji zostały więc włączone jedynie miejscowości już skanalizowane. Pozostałe zaś będą musiały poradzić sobie inaczej. Planowane są budowy małych, lokalnych oczyszczalni ścieków z odprowadzeniem do cieków powierzchniowych lub gruntu.
Decyzja o zmianie granic aglomeracji Głogówek zapadła na marcowej sesji rady miejskiej. Przyjęto wówczas uchwałę, mającą charakter zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Opolskiego.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze