Artykuły
Problem: Biała chce korzystać z numeru 112
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Wtorek, 10 - Kwiecień 2012r. , godz.: 02:05
Na chwilę obecną mieszkańcy gminy mogą, w razie zagrożenia, kontaktować się jedynie z dobrze znanymi numerami: 999 (pogotowie), 998 (straż pożarna) oraz 997 (policja), zaś ogólnoeuropejski numer 112 jest na chwilę obecną nieaktywny.
Wolny wniosek w tej sprawie zgłosił radny Joachim Kosz, podczas nadzwyczajnej sesji, która odbyła się 29 lutego. Zabiegał o zmianę niekorzystnego stanu rzeczy, a także o umieszczenie informacji o funkcjonowaniu tego szczególnego numeru alarmowego w gazecie lokalnej (czyt. "Panoramie Bialskiej").
Numer 112 został wprowadzony w 1991 roku jako ogólnodostępny dla telefonów stacjonarnych na terenie Unii Europejskiej oraz dla komórkowych w całej sieci GSM. Obecnie działa na obszarze prawie 60 państw. Korzystanie z niego nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Można też skutecznie wystukać numer nie mając akurat karty SIM. Połączenie jest oczywiście bezpłatne.
Osoba korzystająca z numeru 112 powinna być połączona z najbliższym Centrum Powiadamiania Ratunkowego (w przypadku naszego województwa znajduje się ono przy Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim). Tam dopiero następuje przekierowanie do właściwej służby: pogotowie, straż pożarna, policja, pogotowie gazowe itd.
Numer 112 został przewidziany dla sytuacji nagłych, zabrania się korzystania z niego jedynie w celu zasięgnięcia porady w jakiejś sprawie. Co robić jednak, gdy nie działa wcale?
Póki co, sprawa została przekazana do Zarządzania Kryzysowego przy Urzędzie Miejskim w Białej, zaś oficjalną odpowiedź radny otrzyma podczas kolejnej sesji, a więc końcem kwietnia. Oby w parze z odpowiedzią poszły też konkretne decyzje i działania.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze