Artykuły
Kolej - Biała: Dworzec zrównany z ziemią
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 4 - Kwiecień 2012r. , godz.: 11:29
Ostateczne zdemontowanie tego obiektu kolejowego miało miejsce 22 lutego bieżącego roku. "A jednak drezyniarze nie upilnowali" - napisał na forum NTO użytkownik podpisany jako Pero, załączając smutną emotkę. "Niestety drezyniarze nie mogą być wszędzie. Na wiele rzeczy po prostu nie ma się wpływu" - odpowiedział Keson, inny rozmówca.
Gdyby stowarzyszenie było właścicielem obiektu to wówczas sprawa wyglądałaby inaczej - dodaje w dalszej części wypowiedzi. - Poza tym powstało ono w momencie, kiedy to budynek był już mocno zaniedbany i zaczynał być dewastowany. Działania zaczęły się od skupienia uwagi na pilnowaniu torowiska przed kradzieżami oraz utrzymania przejezdności.
Użytkownik Keson zaznacza również, że pracownicy kolei już kilkakrotnie przyjeżdżali zabezpieczać stację, otrzymując liczne zgłoszenia, dotyczące prób dewastacji budynku. Obecnie kolej podzielona jest na 17 spółek i nierzadko bywa tak, że inna odpowiada za obiekt dworca, a inna za tory. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest rozmycie odpowiedzialności za te atrakcyjne architektonicznie, lecz nagminnie już niszczejące budynki.
Każdy taki dworzec to inwestycja rzędu co najmniej kilkuset tysięcy, więc trudno oczekiwać od "drezyniarzy" (a więc głównie działaczy z Opolskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei), aby uzbierali tak wysoką sumę (nawet drogą projektową). Poza tym, stowarzyszenie musiałoby rozrosnąć się do rozmiarów kilkudziesięciu aktywnych członków. W planach jest stworzenie skansenu kolejowego w Racławicach Śląskich (bierze się za to - zawiązane końcem zeszłego roku - miejscowe stowarzyszenie). Jednak nie każdy obiekt da się uratować.
Dworzec w Białej reprezentował jedną z czternastu stacji na linii kolejowej 306 Krapkowice-Gogolin. Jest to linia niezelektryfikowana, jednotorowa o szerokości torów 1435 mm. Obecnie jest ona nieczynna i częściowo rozebrana. Jej początki sięgają z kolei 1896 roku. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze