Artykuły
Racławice Śląskie: Pomnik wróci, ale na inne miejsce
Autor: STANISŁAW STADNICKI.
Publikacja: Środa, 4 - Kwiecień 2012r. , godz.: 11:21
Kolejną miejscowością, która zmierzy się z trudem ponownego ustawienia pomnika upamiętniającego ofiary I wojny światowej są Racławice Śląskie. Wszystko wskazuje na to, że w tej wsi cały proces przeprowadzony zostanie "z głową" i pokojowo.
Racławicki pomnik ma swoją historię. Podobnie jak w innych miejscowościach naszego regionu, został postawiony na początku lat 20-tych minionego wieku. W największej wsi powiatu, umiejscowiono go na centralnym placu, przed kościołem, na skrzyżowaniu najważniejszych dróg.
Po 1945 roku postument zdjęto i wyrzucono. Kilkadziesiąt lat przeleżał w jednym z ogrodów, a w miejscu, gdzie wcześniej się znajdował ustawiono komunistyczną rakietę. Kilka lat temu pomnik przeniesiono na plebanię, a dziś znajduje się on u kamieniarza w Głogówku. Tam jest odrestaurowywany. Czas jednak zrobił swoje i niektóre nazwiska zostały starte.
Działające w Niemczech stowarzyszenie zbiera fundusze i stara się, by pomnik wrócił do Racławic, został ustawiony w miejscu cichym, tam, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzał.
Temat jego ponownego ustawienia w Racławicach powrócił w czasie zorganizowanego niedawno zebrania wiejskiego. Wytłumaczono, że zawiera on tylko nazwiska oraz daty urodzin i śmierci mieszkańców Racławic, którzy w jakiś okolicznościach zaginęli lub zginęli w czasie wojny światowej. Zaznaczono, że postument nie ma żadnego powiązania z II wojną światową.
W czasie zebrania zawiązała się rzeczowa i konkretna dyskusja. Obecni mieszkańcy wyrazili zgodę na ponowne usytuowanie pomnika w tej miejscowości. Mieszkańcy zaproponowali, by stanął on na cmentarzu lub w pobliżu kaplicy przedpogrzebowej. Zaznaczono, że w przypadku omawianych propozycji trzeba będzie jeszcze przeprowadzić konsultacje z miejscowym proboszczem oraz radą parafialną. Dodatkowo mieszkańcy chcą, by przy tym pomniku powstała polska tablica, która polskim mieszkańcom tych terenów przedstawi informacje o historii opisywanego obiektu.
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze