Artykuły
Ekspozycja: Niemiecki poeta w Trzebinie
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 21 - Marzec 2012r. , godz.: 10:42
Od 15 marca w Muzeum Sudetów w Trzebinie trwa wystawa materiałów historycznych związanych z wizytą niemieckiego poety romantycznego Theodora Körnera na terenie wsi Trzebina.
Teodor Körner, jak przystało na przedstawiciela swojej epoki, długo nie pożył. Nie dane mu było świętować swoich 22 urodzin. Miesiąc wcześniej zginął na polu bitwy, walcząc w niemieckim powstaniu przeciwko Napoleonowi jako adiutant dowódcy korpusu ochotniczego - majora Ludwiga von Lützowa. Miało to miejsce w roku 1813.
Urodził się w 1791 roku w Dreźnie. Studiował we Freibergu i w Lipsku, zajmował się pisaniem wierszy oraz sztuk teatralnych i - jak również przystało na romantyka - marzył o wielkości i geniuszu. Co nieco na pewno mu się spełniło.
W Czechach, przy niebieskim szlaku z Nového Města pod Smrkem na najwyższy szczyt Jizerských Hor - Smrk znajduje się pionowy głaz z pamiątkową tablicą, poświęconą Theodorowi Körnerowi. Tablica została postawiona w 1999 roku, znajdują się na niej: portret poety oraz lira i miecz, którym autor poświęcił najsłynniejszy ze swoich utworów; symbolizują one drogę, którą obrał w życiu. Tablica upamiętnia fakt wspięcia się poety na Smrk w 1809 roku.
Kustosz Muzeum Sudetów w Trzebinie, Tadeusz Kucharski:
- Wczesnym popołudniem, dnia 13.03.1813 r. do granicy państwowej pomiędzy Austrią a Prusami, naprzeciw granicy między miejscowością Sadek a Trzebiną, na styku bramy wjazdowej, przybył ze skromnym orszakiem niemiecki poeta i patriota Theodor Körner. Po formalnościach związanych z przekroczeniem granicy ujrzał słup graniczny z piaskowca z 1742 roku, a przy nim drugi słup, na którym był wykuty orzeł pruski.
Poetę zainspirował ten widok i po pokonaniu drogi leśnym wąwozem, po wyjeździe na wolną przestrzeń, zobaczył przepiękny widok, rozpościerający się od stoków Góry Zamkowej oraz Biskupiej Kopy. Na pierwszym planie - rozciągającą się wieś Trzebinę, a na dalszym - panoramę Prudnika z czterema wieżami oraz, na prawo, wsie położone na Płaskowyżu Głubczyckim.
Minąwszy wysoki, przydrożny krzyż, stanął u bramy wjazdowej von Blüchera w Trzebinie. Po przywitaniu się z małżonką i córką von Blüchera - zasnął. Gdy odpoczął, udał się do salonu na posiłek. W Trzebinie Theodor Körner przebywał trzy dni. Nim odjechał do Mielca, a następnie do Wrocławia, pozostawił piękny, patriotyczny wiersz, pt. "Graniczny orzeł".
Theodor Körner brał udział w bitwie nad Kaczawą koło Warmątowic, gdzie wojska von Blüchera 28 sierpnia 1813 roku wzięły do niewoli 15 tys. żołnierzy Napoleona. Następnie w wielkiej bitwie narodów pod Lipskiem poległ jako wielki symbol patriotyzmu i dodawania ducha narodowi w czasie okupacji francuskiej. Jako wielki humanista wychwalał też piękno przyrody. Nade wszystko kochał Sudety i poświęcił im sporo miejsca w swojej twórczości.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze