Artykuły
Po głogówecku czyli po naszemu
Autor: JANUSZ WISZNIEWSKI.
Kolejne wykłady Głogóweckiej Akademii Wiedzy odbyły się w piątek 12 stycznia. Jak zwykle zaprezentowano trzy tematy.
Z pierwszego wykładu ("Bóle głowy spowodowane nadużywaniem niektórych leków" - lek. med. Krystyna Pawłowska) słuchacze dowiedzieli się jak bardzo niebezpieczne jest bezmyślne jedzenie leków, które można kupić w sklepach czy aptekach bez recepty lekarskiej. Okazało się, że niektóre bóle głowy spowodowane są właśnie jedzeniem tabletek, które temu bólowi maja zapobiegać. Uzależnienie od takich leków bywa bardzo groźne i trudne do wyleczenia. Wykład był kontynuacją ubiegłorocznego wykładu doktor K. Pawłowskiej.
Ksiądz Jan Obłończyk przybliżył sylwetkę św. Faustyny Kowalskiej ("Orędzie Bożego Miłosierdzia"). Nie wszyscy wiedzieli, że właśnie dzięki św. Faustynie papież Jan Paweł II ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego (1 niedziela po Wielkanocy).
Najżywszą reakcję publiczności wywołał wykład Renaty Larysz zatytułowany "Dialekt głogówecki". Swoją ciekawą prelekcję rozpoczęła od przypomnienia uczonych, którzy zajmowali się badaniem gwary śląskiej (Lucjan Malinowski, Feliks Pluta) oraz książkami ludzi piszących w tej gwarze (Rafał Urban, Anna Myszyńska). Następnie zajęła się cechami fonetycznymi i leksykalnymi dialektu głogóweckiego. Nie zabrakło przykładów czechizmów i germanizmów. Nie wszyscy wiedzieli, że w naszej gwarze nie występuje tzw. mazurzenie, które tak często spotyka się w północnych częściach Opolszczyzny (sysołki). Dowiedzieliśmy się m. in. o pochodzeniu określeń golonki, podlesiouki, kapusiourze, kamieniourze. Jak podkreśliła prelegentka najważniejsze jest, że nasza gwara jest językiem żywym i nadal używanym oraz zrozumiałym dla wszystkich mieszkańców tej ziemi, nawet tych, którzy nie mają śląskich korzeni.
Ciekawym dopełnieniem tego wykładu był występ dziecięcej grupy recytatorskiej działającej przy szkole Podstawowej nr 1 w Głogówku, a prowadzonej przez R. Larysz. Grupa występuje często na przeglądach (Śląskie Beranie - I miejsce, Ze Śląskiem na Ty - wyróżnienie) oraz z okazji spotkań okolicznościowych organizowanych na naszym terenie. W trakcie wykładów Głogóweckiej Akademii Wiedzy zespół zaśpiewał kilka piosenek i zaprezentował cztery scenki rodzajowe. W pierwszej usłyszeliśmy o śląskiej różnorodności porównanie poetycko do trawnika, którego nawet władze PRL nie zdołały "wykosić". W drugiej dziewczyny opowiedziały o stroju omy, w trzeciej zaprezentowały humorystyczne rozmówki przy kulaniu makaronu. Ostatnia mówiła o gizdach, rojbrach i chacharach i wszyscy słuchacze wiedzieli o jakich chłopcach mowa. W grupie występują: Sandra Gawlica, Krystyna Kania, Martina Kopacz, Anna Patron, Laura Pohl i Kamila Schiermeisen. Długotrwałe oklaski były wyrazem uznania dla młodych artystek.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze