Artykuły
Rok Uniwersytetów Trzeciego Wieku: Dobre wejście
Autor: MAREK KARP.
Publikacja: Środa, 15 - Luty 2012r. , godz.: 10:53
W ten ważny rok, Uniwersytet Złotego Wieku "Pokolenia" wszedł podbudowany przez dwa znaczące, a nawet przełomowe wydarzenia zamykające 5-letni okres działania.
Kolejny rok - jeszcze w listopadzie i grudniu - to tradycyjne wykłady na bardzo zróżnicowane tematy (m.in.: społeczna rola mediacji, makijaż osób dojrzałych, o pracy europejskiego parlamentu, o prudnickich drzewach); to wyjazdy do opery, do kina, na koncert; to wypady do Czech (Zlate Hory, Trzemeszna, Osoblaha); to wreszcie integracyjne spotkania z muzyką, śpiewem i tańcem. Wznowiona też została broszurka "Jesień życia, może być wiosną", wzbogacona w drugim wydaniu o aktualne informacje i zdjęcia m.in. z wrześniowej imprezy plenerowej w prudnickim parku, na placu rodziny Fränklów, przy altanie i w stulecie odtworzonej Dianie.
Ale w tym toku typowych zajęć, dwa wydarzenia były szczególne. 17 listopada w Opolu podpisane zostało porozumienie w sprawie współpracy pomiędzy Uniwersytetem Złotego Wieku "Pokolenia", działającym przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza, a Uniwersytetem Opolskim, który sprawuje patronat naukowy nad prudnicką placówką. Dokument określa formy pomocy programowej i dydaktycznej.
W grudniu, jeszcze przed świętami dotarło do Prudnika z Krakowa, adresowane do pani prezes - Reginy Sieradzkiej pismo, w którym prezes zarządu Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego informuje o przyznaniu UZW "Pokolenia" statusu samoakredytacji, potwierdzonej też specjalnym, dyplomem. Samoakredytacja ma na celu podniesienie poziomu dydaktycznego i organizacyjnego prudnickiego Uniwersytetu, zwiększenie możliwości oddziaływania oraz budowanie jego autorytetu w środowisku naukowym i społecznym.
Tak podbudowany Uniwersytet Złotego Wieku "Pokolenia" wszedł w rok 2012, który ogłoszony został Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a szerzej Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Formy działalności od początku akcentowane słowem "Pokolenia" w oficjalnej nazwie, idealnie wpisują się w ideę tegorocznej akcji. Jej programowe hasło jest też tematem seminarium, jakie UZW "Pokolenia" organizuje 17 lutego. Patronat nad tym spotkaniem i jednocześnie inauguracją tematycznego roku w Prudniku objął Marszałek Województwa Opolskiego - Józef Sebesta. A dodać warto, że jest to pierwsza na Opolszczyźnie impreza wprowadzająca w ten rok, akcentujący rolę osób dojrzałych w kształtowaniu naszej rzeczywistości.
Zaproszenia na seminarium - w reprezentacyjnej sali Pałacu Fränklów - rozesłane zostały do wielu gości, do przedstawicieli władz samorządowych, uniwersytetów trzeciego wieku na Opolszczyźnie i w Czechach, do organizacji pozarządowych w województwie oraz instytucji pomocowych. Program przewiduje m.in. wykłady gości i jubileuszową prezentację dorobku gospodarzy. Najważniejszym punktem będzie podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Złotego Wieku "Pokolenia" w Prudniku, a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie.
Przedmiotem głównym seminarium jest przedstawienie problematyki edukacyjno-aktywizującej środowisko pokolenia 50+. Program tematycznego roku wskazuje, że Polacy tak jak inni Europejczycy żyją coraz dłużej. Powinni do późnych lat cieszyć się dobrą kondycją i nie rezygnować z zawodowej i społecznej aktywności, zgodnie z hasłem :" Lata dojrzałości - nowe możliwości".
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze