Artykuły
Zmiany w sieci oświatowej: Szkoły i przedszkola mają się łączyć
Autor: ANDRZEJ DEREŃ.
Publikacja: Środa, 8 - Luty 2012r. , godz.: 09:56
Gmina Prudnik planuje generalną reformę organizacyjną swoich placówek oświatowych. Propozycje polegają głównie na łączeniu szkół i przedszkoli oraz przekazaniu jednego
z nich stowarzyszeniu.
Koncepcję zmian w tym zakresie na lata 2012-2015 przedstawiła na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Prudniku Maria Strońska - dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania. Dlaczego zmiany? Samorząd chce gospodarować oświatą oszczędnie, tym bardziej że państwowa subwencja na oświatę jest niewystarczająca. Ten ostatni argument powtarzany jest we wszystkich samorządach niczym mantra i jest bardziej spodziewaną regułą, niż nieprzyjemnym zaskoczeniem.
Demografia, tym razem ma być dobrze
W latach 2012-2015 demografia nie będzie czynnikiem negatywnym, liczba dzieci wchodzących w wiek przedszkolny i szkolny utrzymywać się będzie na podobnym poziomie, a większe zmiany przewidziane są jedynie w roku szkolnym 2014/2015, kiedy to sześciolatkowie przejdą do szkół podstawowych.
Średnia roczna urodzeń w latach 2005 - 2010 wynosiła w Prudniku 213 dzieci (w tym w 2010 - 174), a w całej gminie 273.
Aktualnie gmina Prudnik prowadzi 13 placówek szkolnych i przedszkolnych, gdzie uczęszcza 3030 dzieci (szkoły, przedszkola, oddziały żłobkowe), w tym w szkołach 2205, a w przedszkolach - 825 (w tym 85 w żłobkach). W bieżącym roku szkolnym liczba dzieci w porównaniu z poprzednim rokiem spadła o 179, ale sytuacja nie jest jednolita, ponieważ w tym samym czasie wzrosła liczba dzieci przedszkolnych (o 13).
- Jeśli chodzi o szkoły to liczba dzieci maleje, a w przypadku przedszkoli liczba ta wzrasta - potwierdza te spostrzeżenia dyrektor Strońska.
Prognozy co do liczby dzieci uczęszczających do szkół w najbliższych latach są optymistyczne. W roku szkolnym 2012/2013 do prudnickich szkół ma uczęszczać 2205 dzieci, w 2013/2014 - 2204, ale już w 2014/2015 aż 2490, co się będzie wiązało z koniecznością utworzenia nowych oddziałów. Mniej korzystnie wygląda sytuacja w przedszkolach, gdzie wyraźny spadek nastąpi w roku szkolnym 2014/2015 (2012/2013 - 821 dzieci, 2013/2014 - 838 dzieci, 2014/2015 - 701). Zmiana nie jest wynikiem nagłego spadku liczby dzieci w wieku przedszkolnym i wzrostu liczby uczniów, ale reformą oświaty i przejściem sześciolatków do szkół.
Nauczyciele bez zmian
Gminny Zarząd Oświaty nie przewiduje zmniejszenia bądź zwiększenia zatrudnienia kadry pedagogicznej. Przez trzy lata ma być ono na stałym poziomie - 286/287 nauczycieli.
Maria Strońska przedstawiła podczas sesji rady listę najważniejszych zmian w ostatnich latach, jakie miały wpływ na koszty funkcjonowania szkół i przedszkoli gminnych, dodając że są one niewystarczające. Najbardziej spektakularnym rozwiązaniem była likwidacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Prudniku, kiedy nie obeszło się bez protestów.
Ideą planowanych zmian jest łączenie placówek przedszkolnych ze szkolnymi, a co za tym idzie redukcja stanowisk dyrektorskich i ogólnie administracji. Gmina zapewnia przy tym, że wszystkie dzieci nadal będą się bawiły i uczyły w tych samych budynkach co obecnie. Największa zmiana ma dotyczyć niewielkiego przedszkola w Niemysłowicach, które przejęłoby wiejskie stowarzyszenie.
Jakie zmiany proponuje gmina?
M. Strońska: - Połączenie placówek miejskich w zespoły szkolno-przedszkolne, a jeżeli przepisy pozwolą tworzenie grup przedszkolno-szkolnych, co między inni pozwoli na zorganizowanie oddziału szkolnego dla klasy pierwszej w budynkach przedszkolnych. Dokonanie zmian obwodów szkół, ujednolicenie obwodów szkół wchodzących w skład zespołu szkół, niewielkie przesunięcia związane z możliwością wykorzystania bazy lokalowej pozostałych placówek. Otwarcie dodatkowego oddziału dla dzieci sześcioletnich, pięciogodzinnego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Prudniku. Pozyskanie dodatkowych miejsc dla młodszych dzieci w przedszkolach miejskich. Likwidacja oddziału zamiejscowego w Niemysłowicach i założenie przedszkola przez stowarzyszenie wsi Niemysłowice. Włączenie do zespołów szkolno-przedszkolnych Publicznego Przedszkola "Pod Kasztanem" w Łące Prudnickiej oraz oddziału w Wierzbcu.
Radni bez komentarza przyjęli proponowaną przez magistrat koncepcję zmian. Teraz temat konsultowany będzie z lokalnymi społecznościami. Likwidacja autonomii placówek oświatowych może być uznana za wstęp do całkowitego zamknięcia filialnych przedszkoli w następnych latach. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze