Artykuły
ZGMiK w Lubrzy: Komu "socjal" i "komunalka"?
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 25 - Styczeń 2012r. , godz.: 08:31
Mieszkania komunalne i socjalne stanowią niewielki odsetek lokali w gminie Lubrza, jednak miejscowa Komisja Mieszkaniowa zwykle ma co robić. Istnieją przy tym precyzyjnie wyznaczone zasady ich przyznawania. Jako, że w ostatnim czasie pewien informator "Tygodnika Prudnickiego" zakwestionował rzetelność w stosowaniu tych wyznaczników, postanowiliśmy nieco przybliżyć procedurę przydzielania miejsc w lokalach, administrowanych przez Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Lubrzy.
Kryteria i procedury przyznawania lokalnych mieszkań komunalnych i socjalnych reguluje uchwała Rady Gminy Lubrza z dnia 27 marca 2002 roku. Można ją znaleźć w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego nr 45 (dostępnym na stronie internetowej tej instytucji), a sama uchwała zajmuje tam pozycję 630. Dobra lektura do poduszki.
Aby ubiegać się o mieszkanie socjalne, należy (poza potrzebą znalezienia mieszkania) wykazać się odpowiednio niskimi dochodami. Dla osoby mieszkającej w pojedynkę będzie to 75% najniższej emerytury, zaś dla kogoś, kto dzieli z kimś lokum - jest to 50%. We wniosku należy wykazać, że przez ostatnie 3 miesiące tyle właśnie wynosiły średnie dochody (oczywiście po odliczeniu wszelkich podatków, zusów i innych).
Z kolei osoby, które mają wyższe dochody, mogą ustawić się w kolejce po mieszkanie komunalne. Tu możliwości jest zdecydowanie więcej. Po pierwsze, jeśli ktoś doświadcza nadmiernej "ciasnoty" w swoim mieszkaniu (na jednego członka gospodarstwa przypada mniej niż 5 m kw.). Po drugie, jeśli mamy do czynienia z lokalem "niespełniającym wymogów pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi" (każdy z nas na pewno zetknął się z takowymi). Po trzecie, jeżeli osoba jest bezdomna.
Pierwszeństwo w staraniu się o mieszkanie komunalne mają ci, którzy utracili swoje poprzednie lokum wskutek klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru, a także ci, którzy nabyli prawo do takiego lokalu na podstawie orzeczenia sądu. Również osoby, które opuściły dom dziecka (w związku z uzyskaniem pełnoletności) i nie mają gdzie się podziać, są tu uprzywilejowane. Także ci, którzy "deklarują wykonanie nadbudowy" oraz ci, którzy muszą opuścić swój dotychczasowy lokal wskutek jego koniecznego remontu czy rozbiórki.
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Lubrzy jest dysponentem 11 budynków, co daje łącznie 44 lokale mieszkalne i trzy użytkowe na terenie gminy Lubrza (w Dytmarowie, Jasionie, Krzyżkowicach, Lubrzy, Olszynce, Słokowie i Trzebinie). Właścicielem kilku budynków jest również Urząd Gminy oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Procedura przyznawania mieszkań (czy to socjalnych czy to komunalnych) jest prosta - podanie, rozpatrzenie, decyzja. Komisja Mieszkaniowa przy Gminie zajmuje się obecnie dwiema sprawami: jedna z nich dotyczy zamiany lokali, druga zaś - wniosku o przyznanie mieszkania socjalnego osobie, która na dzień dzisiejszy jest praktycznie bezdomna. Pojawia się tu znany z życia problem: jak pomóc człowiekowi, mieszcząc się w przepisach. Już niedługo kolejne posiedzenie komisji. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze