Artykuły
Prudnik - Łąka Prudnicka: Będą nowe mieszkania
Autor: MACIEJ DOBRZAŃSKI.
Publikacja: Środa, 11 - Styczeń 2012r. , godz.: 11:20
Problem braku lokali socjalnych jest w Prudniku powszechnie znany. Wychodząc mu naprzeciw, gmina wydzieliła z własnych zasobów budynek użytkowy w Łące Prudnickiej. Prace remontowe trwają "pełną parą".
Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego nakłada na gminy obowiązek tworzenia warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. W szczególności chodzi tu o zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych gospodarstw o niskich dochodach.
Gmina Prudnik posiada aktualnie w swoich zasobach 200 lokali socjalnych. Liczba ta jednak nie zaspokaja potrzeb w tym zakresie. Zdzisław Pikuła, szef ZBK, podkreśla, iż aby zapewnić lokale socjalne osobom posiadającym do nich uprawnienia, potrzebne jest jeszcze co najmniej drugie tyle takich mieszkań. Jednym ze sposobów na poprawę sytuacji ma być przebudowa byłego budynku biurowego w Łące Prudnickiej i dostosowanie go do potrzeb mieszkaniowych.
W związku z tym przewiduje się wykonanie 47 lokali socjalnych, w tym 32 jednoizbowych, 14 dwupokojowych i 1 trzypokojowego. Co ważne - dwa lokale na parterze będą przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto wszystkie zostaną wyposażone w indywidualny sanitariat, kabinę natryskową i kuchenkę elektryczną. Jak zaznacza Pikuła, stolarka okienna i drzwiowa w lokalach będzie również nowa. Ogrzewanie natomiast ulokowane będzie w kotłowni wybudowanej w budynku.
Wartość inwestycji szacuje się na 2,8 mln złotych. W wyniku przeprowadzonego przetargu wybrana została oferta z ceną zadania w wysokości 1.968.088 zł brutto. Zadanie jest dofinansowane w ramach programu wspierania budownictwa socjalnego ze środków Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego i wynosi 30% jego wartości. Dyrektor ZBK ocenia, iż zakończenie inwestycji planowane jest na koniec kwietnia 2012 r.
Warunki wynajmu są dość przejrzyste: przyszły najemca będzie musiał opłacać czynsz skalkulowany na minimalnym poziomie oraz świadczenia związane z dostawą mediów, w tym centralnego ogrzewania.
Czy mieszkańcy Łąki Prudnickiej powinni być zaniepokojeni tym, że do nowych mieszkań socjalnych skierowane zostaną osoby z tzw. marginesu społecznego, które dotychczas mieszkały w Prudniku, m.in. przy ulicach Chrobrego 49 i Nyskiej 20. Jak wiadomo, doprowadzają one najczęściej do dewastacji swoich mieszkań.
- Jako zarządca gminnego zasobu lokalowego nie ukrywam, że największe problemy mamy właśnie z takimi osobami, które nie przestrzegają podstawowych zasad współżycia społecznego - zaznacza Zdzisław Pikuła i podkreśla, że w przypadku budynku socjalnego w Łące Prudnickiej nie można sobie pozwolić na taki rozwój sytuacji.
- Budynek ten oprócz tego, że będzie budynkiem socjalnym, będzie także spełniać inną funkcję - twierdzi dyrektor i dodaje, że w dobie narastającego bezrobocia i pogarszającej się sytuacji materialnej wielu gospodarstw domowych powinien spełniać rolę pomocy dla tych rodzin w wyjściu z kryzysowej sytuacji. Ponadto osoby w przyszłości tam zakwaterowane, prawo do lokalu socjalnego otrzymały z przyczyn nie zawsze od nich zależnych. Mają być to więc lokatorzy, którzy o wynajęte lokale będą dbać i przestrzegać przepisów regulaminu porządku domowego. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze