Artykuły
Sprzeciw samorządu: Będą bronić sądu w Warszawie
Publikacja: Środa, 11 - Styczeń 2012r. , godz.: 11:07
Burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych oraz wicestarosta Józef Skiba wybierają się do Warszawy, by wziąć udział w spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości na temat propozycji reorganizacji sieci sądów rejonowych. Przypomnijmy, że zakłada ona likwidację sądu w Prudniku i przekształcenie go w placówkę filialną Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich [[CZYTAJ WIĘCEJ]].
Argumenty gminnego samorządu zostały zawarte w stanowisku Rady Miejskiej w Prudniku. Poniżej publikujemy jego treść. Spotkanie w stolicy zaplanowano na 13 stycznia.
Stanowisko Rady Miejskiej w Prudniku w sprawie planowanej reorganizacji Sądu Rejonowego w Prudniku
W związku z zapowiadanymi zmianami w strukturze sądów na terenie Województwa Opolskiego w tym włączenia Sądu w Prudniku do struktury Sądu w Strzelcach Opolskich, niniejszym składamy zdecydowany sprzeciw wobec takiego zamiaru.
Geograficznie Strzelce Opolskie oddalone są od Prudnika o blisko 70 km. Miejscowości nie posiadają żadnych związków historycznych, kulturowych, czy też gospodarczych. Gminy nasze posiadają zbliżony potencjał ludnościowy z przewagą w gminie Prudnik ludności zamieszkującej teren miasta.
Między miastami brak jest regularnej komunikacji kolejowej - poza dwoma połączeniami autobusowymi. Można złośliwie zauważyć, że bliżej i łatwiej jest dostać się z naszego miasta do stolicy województwa niż do Strzelec Opolskich.
Z tego też względu uznajemy proponowane połączenie Sądów jako nieuzasadnione, pozbawione jakichkolwiek przesłanek merytorycznych, usprawniających organizację i pracę tych dwóch instytucji.
Historycznie od 1945 roku w Prudniku zawsze mieściła się siedziba Sądu. W pierwszym powojennym okresie był to Sąd Okręgowy w Nysie z siedzibą w Prudniku.
Pragniemy zauważyć, że Sąd Rejonowy w Prudniku jest placówką mieszczącą się w budynku o bardzo dobrym stanie technicznym, w którym w roku 2011 zakończony został gruntowny remont. W Sądzie zatrudnieni są kompetentni i odpowiedzialni pracownicy, którzy w całej historii działalności Sądu w Prudniku dbają o jego wizerunek i powagę.
Uważamy, że Sąd wyróżniający się szybkością orzekania, stabilnością wyroków i ponadprzeciętną sprawnością nie zasługuje na zmarginalizowanie w pozbawionej nadzoru urzędniczej hybrydzie.
Naszym zdaniem uzyskane w wyniku reorganizacji Sądu oszczędności będą znikome w stosunku do kosztów społecznych, jakie zostaną poniesione przez pracowników Sądu i mieszkańców naszej gminy.
Projekt utworzenia w naszym Sądzie wydziałów zamiejscowych bez wydziału ksiąg wieczystych dla "przeciętnego obywatela" oznaczać będzie ewidentne utrudnienia w dostępności do jego usług - a nie o taką reformę sądownictwa chyba chodzi.
Proponowane rozwiązanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości uruchamia szereg niepotrzebnych antagonizmów pomiędzy mieszkańcami oddalonych i obcych sobie historycznie i kulturowo miast.
Ze względu na szkodliwe skutki zaproponowanych zmian organizacyjnych dla Sądu Rejonowego w Prudniku, a w konsekwencji negatywny skutek przeprowadzonej reorganizacji dla mieszkańców Gminy i Powiatu Prudnickiego, Rada Miejska w Prudniku wnosi o odstąpienie od realizacji tego projektu - negatywnie opiniując projekty aktów prawnych w tej sprawie. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze