Artykuły
ZS w Białej: Podaruj innym cząsteczkę siebie
Autor: MARCELINA SPYCHAŁA.
Zespół Szkół w Białej po raz drugi i nie ostatni na Memoriale Agaty Mróz.
10 września uczniowie Zespołu Szkół w Białej wraz z nauczycielami oraz chętnymi osobami ze szkół: gimnazjum i szkoły podstawowej w Białej uczestniczyli w III Memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej w Dąbrowie Górniczej. Od poprzedniego roku wyjazd ten został wpisany w tradycję naszej szkoły, dzięki inicjatywie naszych nauczycieli wychowania fizycznego: Marzenie i Lesławowi Spychałom. Dzięki temu wiele osób pierwszy raz miało możliwość zobaczenia na żywo profesjonalnego meczu piłki siatkowej. O tytuł najlepszej drużyny memoriału walczyły reprezentacje kobiet z Rosji, Słowacji, Chorwacji i Polski. Zawody trwały trzy dni, od piątku do niedzieli - my byliśmy tam w sobotę.
Gdy wysiedliśmy z autobusu, od razu odczuliśmy niezwykłą atmosferę, wszyscy dookoła byli ubrani w barwy narodowe reprezentacji, było słychać muzykę i dźwięki trąb oraz kołatek. Kiedy już zajęliśmy swoje miejsca na widowni, wrzawa, emocje i wyczuwalne napięcie narastały i sprawiały, że chciało się ze wszystkich sił kibicować naszej drużynie. Pierwszy mecz rozegrał się między siatkarkami Rosji i Słowacji. Po przerwie na boisko weszły Polki, by zmierzyć się z Chorwatkami. Mecz był niezwykle ekscytujący. Niepewność i emocje towarzyszyły kibicom do samego końca. To było niesamowite, kiedy cała widownia swoim dopingiem pomagała zdobywać kolejne punkty dla polskiej drużyny. W rezultacie Polska wygrała z Chorwacją w pięciu setach. Bawiliśmy się wspaniale, ale ten mecz niesie ze sobą większe przesłanie niż sama rywalizacja sportowa. Memoriał Agaty Mróz jest już organizowany po raz trzeci, ma na celu upamiętnienie znakomitej siatkarki, jaką była Agata, ale przede wszystkim przypomnienie o tragedii, jaka ją spotkała i o jej niesamowitej sile, wytrwałości w walce z chorobą oraz o wielkiej miłości i poświęceniu. Siatkarka od 17 roku życia cierpiała na chorobę szpiku kostnego. Mimo wszystko jej kariera sportowa szybko zaczęła się rozwijać i wydawało się, że choroba ustąpiła. Pierwszy sukces odniosła wraz z reprezentacją Polski, wygrywając mistrzostwo Europy. W 2000 roku zaczęły pojawiać się pierwsze znaki powracającej choroby, lecz to nie przeszkodziło jej w szybkim powrocie do formy i wstąpieniu do kadry seniorek, gdzie stała się jedną z najlepszych zawodniczek. Dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Europy. Później grała w BKS Stal Bielsko-Biała, gdzie stała się gwiazdą zespołu i przyczyniła się do wywalczenia mistrzostwa kraju oraz Pucharu Polski. Swoimi sukcesami cieszyła się razem ze swoją koleżanką z drużyny, Małgorzatą Glinką, z którą w barwach Gruppo triumfowały w Hiszpanii w Top Teams Cup.
Niestety w 2007 r. siatkarka musiała zrezygnować z kariery z powodu nawrotu choroby. Jej życie przeniosło się do szpitala, gdzie co tydzień poddawana była transfuzji krwi. Problemem stała się rzadka grupa krwi (B Rh -), na szczęście wierni kibice nie zostawili jej w potrzebie i oddawali dla niej krew. W czasie choroby Agata wraz z mężem postanowili, że chcą mieć dziecko. Siatkarka została mamą córeczki- Liliany. To dla niej chciała żyć, dlatego zdecydowała się na zabieg przeszczepu szpiku kostnego. Operacja udała się. Po dwóch tygodniach okazało się jednak, że organizm Agaty nie zaakceptował nowego szpiku, jej stan gwałtownie zaczął się pogarszać. 3 czerwca przewieziono ją na odział intensywnej terapii, gdzie walczono o jej życie całą noc. Niestety, nie udało się.
Dzisiaj nie możemu już pomóc Agacie, ale dzięki takim akcjom i możliwości oddania krwi oraz szpiku możemy pomóc innym chorym i potrzebującym. Wiele osób z naszej szkoły wykazało się odwagą, dobrym sercem i oddało krew, a nawet zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. To uświadomiło mi i powinno uświadomić każdemu, że "tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" (A. Einstein), a na próżno żyje ten, kto nikomu nie pomaga.Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Szkoły i przedszkola
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze