Artykuły
Konfraternia Poetów w Krakowie: XXIII Chleb Nadziei z błogosławionym Janem Pawł
Autor: DANIELA DŁUGOSZ PENCA.
Była to szczególna okoliczność dzielenia się "Chlebem Nadziei" oraz słowami poetów z Polski i zagranicy w siódmym dniu po beatyfikacji Jana Pawła II w Krakowie.
Spotkanie zorganizował Jacek Lubart Krzysica z oficyną Konfraterni Poetów - wydając kolejny tomik wierszy pt. "Świętość codzienności". Książka poświęcona jest: "Temu, który drogą człowieczeństwa przeszedł do świętości od Konfraterni Poetów".
7 maja z Opolszczyzny - a więc z Korfantowa, Prudnika, Prężynki, Gostomi, Brzegu, Nysy i Opola wyjechali (na własny koszt) poeci, których wiersze znalazły się w tej publikacji. O godz. 13.00 odbyła się msza św. w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, w intencji poetów. Ta świątynia robi wrażenie, zwłaszcza gdy w ołtarzu stoi obraz z błogosławionym Janem Pawłem Miłosiernym, bo otoczonym biało-czerwonymi promieniami rozchodzącymi się z serca Jezusa. Na ołtarzu stał też relikwiarz z krwią błogosławionego - wystawiony po raz pierwszy, a tuż obok poeci, którzy pod koniec Eucharystii czytali swoje wiersze.
Podniosłe i ważne to dla nas chwile, zwłaszcza gdy na zakończenie celebrans udzielił nam błogosławieństwa relikwiami, przywiezionymi z beatyfikacji w Rzymie. Potem jeszcze modlitwy, zdjęcia i wyjazd do Krakowa. O godzinie 17.00 odbywało się Misterium Poetycko - Muzyczne XXIII Chleb Nadziei - "Świętość codzienna" pod patronatem kardynała Stanisława Dziwisza w krużgankach bazyliki oo. franciszkanów. Chlebem, poezją i muzyką dzielili się poeci z Krakowa, Opolszczyzny, Warszawy i innych miast. Część wokalno - muzyczną wypełniła przepiękna gra na skrzypcach Gabrieli Kaweckiej z Krakowa oraz śpiew Pameli Kołoczko z akompaniamentem Andrzeja Kołoczko z Paczkowa.
Całość prowadził, prezentował występujących i czuwał nad autentycznym dzieleniem się chlebem Jacek Lubart Krzysica. A chleb, artystycznie udekorowany i upieczony przez Nyską Grupę Literacką (Renata Mangold) wręczył specjalista od pieczenia - Jerzy Stasiewicz. Po zakończeniu - wszyscy obecni goście, poeci i widzowie łamali i jedli chleb nadziei, który w takim czasie i w tych okolicznościach szczególnie smakował. W tomiku "Świętość codzienna", którego motto brzmi: "Człowiek dla człowieka winien być rzeczą świętą" (Seneka Młodszy), znajdują się wiersze 37 poetów z naszego regionu.
Z prudnickiego KLP znalazły się wiersze: Zofii Kulig, Witolda Hreczaniuka, Tadeusza Soroczyńskiego, Bartosza Sadlińskiego, Macieja Dobrzańskiego, Danieli Długosz Pency, Jana Szczurka, ks. Manfreda Słabonia. Są też wiersze piszących z Nysy, Głuchołaz, Brzegu i Opola - 109 nazwisk, a wszyscy pisali o swojej świętości codziennej. Wzruszające to były chwile, ofiarowania siebie i swoich wierszy dla tych, którzy wierzą w moc słowa. Tomik został wydany w Serii Jubileuszowej XXV-lecia Konfraterni Poetów w Krakowie.Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Weekend
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze