Artykuły
PG nr 1 w Prudniku: "Pomost" - wszystkie drogi prowadzą do ludzi
Autor: BOGUSŁAWA ALESZCZYK.
Od początku listopada 2010 roku w Publicznym Gimnazjum nr 1 realizowany był projekt regionalny zgodny z priorytetem Opolskiego Kuratora Oświaty na rok szkolny 2010/2011 pt: "90. Rocznica Powstań Śląskich". Początkowo młodzież zdobywała wiedzę historyczną o Górze św. Anny jako symbolu Powstań Śląskich, później odbywały się warsztaty plastyczne, lekcja w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Tak powstała refleksja, co my uczniowie PG nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego możemy przekazać na Górę św. Anny w 90 rocznicę Powstań Śląskich?
Uczniowie opracowali koncepcję spotkania: "Pomost"- wszystkie drogi prowadzą do ludzi, by oddać cześć uczestnikom Powstań Śląskich. Wybranym miejscem stało się Muzeum Czynu Powstańczego w Leśnicy. Kardynał Stefan Wyszyński pisał: "Między nami wszystkimi, dziećmi wspólnej ojczyzny istnieje prawdziwa więź, która pomaga przezwyciężyć wszelki dystans, różnice pochodzenia, wykształcenia czy warunków materialnych".
Góra św. Anny słynie z fenomenu łączenia pokoleń przez niezwykłą figurę św. Anny Samotrzeciej, tak więc może w szczególny sposób stać się miejscem przekazu mądrego patriotyzmu pokoleniu współczesnemu i przyszłym pokoleniom tej ziemi.
Realizacja "Pomostu" odbyła się 31 marca w Muzeum Czynu Powstańczego w Leśnicy. Młodzież z PG nr1 z Prudnika gościła m.in. burmistrza Leśnicy Łukasza Jastrzębskiego, Beatę Wielgosik dyrektora Parku Krajobrazowego Góry św. Anny, przedstawiciela klasztoru franciszkanów ojca Salezego, siostry zakonne służebniczki, wizytator z Kuratorium Oświaty w Opolu Stanisławę Pamułę, dyrektora Prudnickiego Ośrodka Kultury Ryszarda Grajka, dyrektor PG 1 Ludmiłę Lisowską, Nadleśniczego Stanisława Jureckiego wraz z grupą sygnalistów z Nadleśnictwa Prudnik. Licznie przybyła także grupa z Gimnazjum w Leśnicy z opiekunkami. W uroczystości udział wzięła Jadwiga Grajek, przedstawiciel Rady Rodziców PG 1 w Prudniku.
Tradycją Publicznego Gimnazjum nr 1 w Prudniku jest, że w znaczących miejscach na pamiątkę, a przy okazji ważnych rocznic dla uczczenia - uczniowie sadzą drzewo "Buka Kardynalskiego", symbol wielkiego patrona. Po krótkim apelu patriotycznym gimnazjaliści i towarzyszący im goście udali się na plac przed Muzeum Czynu Powstańczego. Tutaj przy znakomitej pomocy nadleśniczego Stanisława Jureckiego i pracowników Nadleśnictwa Prudnik odbyło się uroczyste posadzenie trzydziestego już "Buka Kardynalskiego".
W ten sposób słowa hymnu PG 1, pióra o. Jana Góry, "Tylko orły szybują nad granią..." znalazły jeszcze jedno przesłanie. Gimnazjaliści PG 1 odkryli, że orły są wszędzie, w Prudniku, na Górze św. Anny i w każdym miejscu naszego kraju, a ludzkie prawdy i ideały szczególnie aktualne w skomplikowanych okresach historii.
Autorka jest nauczycielem historii w PG 1 w PrudnikuPolecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Szkoły i przedszkola
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze