Artykuły
Warszawa: Być Romką XXI wieku
Autor: JOANNA KORZENIOWSKA.
Przedstawicielki prudnickich kobiet romskich wzięły udział w seminarium poświęconym roli społecznej i sytuacji kobiet romskich, które odbyło się 5 kwietnia w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie z inicjatywy pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania.
- Romowie na co dzień borykają się z dyskryminacją, wykluczeniem społecznym, ubóstwem. Mamy jeszcze w tej kwestii dużo do zrobienia - podkreślała podczas seminarium minister Elżbieta Radziszewska. Zaznaczyła, że Polska ma dobre ustawodawstwo, jednak wciąż trzeba walczyć ze stereotypami. Z drugiej strony - to właśnie kobiety romskie, ze względu na swoją pozycję w rodzinie, mogą odegrać szczególnie istotną rolę w procesie integracji obywatelskiej Romów.
- Już teraz widać, że są niezwykle aktywne i skuteczne we wszystkich obszarach życia społecznego - realizują projekty na rzecz społeczności romskiej, są liderkami organizacji społecznych, uczą się i studiują. Widoczne są we wszystkich gremiach zajmujących się sprawami romskimi. Swoją działalnością zaprzeczają wszystkim stereotypom - mówiła pełnomocnik podczas spotkania w Łazienkach.
W seminarium wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń romskich, administracji publicznej i eksperci związani z tematyką romską, w tym Janina Okrągły - Poseł na Sejm RP. To dzięki jej staraniom oraz pomocy burmistrza Franciszka Fejdycha, dyrektora OSiR Marka Krajewskiego oraz dyrektora POK - Ryszarda Grajka, delegacja w składzie: Lucyna Mirga, Anna Mirga, Miranda Bil, Dajana Gil, Grażyna Sosna, Joanna Korzeniowska i Sara Bil mogła reprezentować Prudnik na seminarium.
Przedstawicielki Prudnika godnie reprezentowały swoje miasto, będąc jedną z najaktywniejszych grup biorących udział w dyskusji.
W spotkaniu uczestniczyli również Magdalena Kochan, przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet oraz pełnomocnicy ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz ds. mniejszości romskiej. Podczas spotkania została przeanalizowana obecna sytuacja kobiet romskich w Polsce.
- Nie można działać społecznie bez poparcia swojej rodziny i społeczności; trudno też pogodzić pracę z wychowywaniem dzieci bez pomocy bliskich - mówiły romskie działaczki.
Seminarium towarzyszyła wystawa "Romowie", na której zostały zaprezentowane m.in. wybrane fotografie Tomasza Tomaszewskiego z zakresu "Cyganie - inni ludzie tacy jak my", rzeźby i obrazy Małgorzaty Mirgi-Tas i Karola Gierlińskiego oraz eksponaty z kolekcji romskiej Muzeum Okręgowego w Tarnowie.Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Romowie
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze