Artykuły
Pogranicze: Cyfrowa telewizja zamiast analogowej
Autor: STANISŁAW STADNICKI.
"Harmonogram cyfryzacji kraju" zakłada, że do roku 2013 zaprzestanie się nadawania analogowo programów telewizyjnych. Już w tym roku mieszkańcy ziemi prudnickiej będą mogli skorzystać z polskiej telewizji cyfrowej, którą będzie można odbierać za pomocą tradycyjnej anteny.
Każdy kto w naszym regionie dysponuje cyfrowym telewizorem (odbiornikiem, który potrafi odebrać sygnał DVB-T zakodowany w formacie MPEG4) już teraz może za pomocą tradycyjnej anteny zamontowanej na dachu odbierać czeską telewizję cyfrową. Jest to pierwszy i drugi kanał czeskiej telewizji publicznej, a także kanał sportowy oraz informacyjny. Obraz czeskiej telewizji jest identyczny jak ten odbierany przez antenę satelitarną na platformach cyfrowych. Wszystko dlatego, że Czesi już od jakiegoś czasu pokryli większość swojego kraju sygnałem telewizji cyfrowej nadawanej z tradycyjnych nadajników. Każdy kibic sportowy, który chciałby oglądać przykładowo mecze piłkarskiej Ligi Mistrzów, nie musi kupować abonamentu platformy cyfrowej, ponieważ czeski publiczny kanał sportowy nadaje mecze za darmo.
Cyfrowy obraz nie tylko jest bliski ideału, ale przede wszystkim w ramach tak zwanego multipleksu na jednej częstotliwości można nadać kilka kanałów (także radiowych). Co więcej do każdego kanału można dodać napisy jeśli audycje nadawane są na przykład w języku angielskim. Aby odbierać stacje nadawane cyfrowo trzeba mieć odpowiedni telewizor lub zakupić dekoder, którego cena waha się w zależności od marki, ale średnio wynosi 250 złotych. Większość nowych telewizorów ma wbudowany odpowiedni dekoder. Kupując nowy odbiornik warto jednak skonsultować się ze sprzedawcą.
"Harmonogram cyfryzacji kraju" zakłada, że do końca 2013 roku zaprzestanie się nadawania sygnału analogowego na terenie całej Polski. W tym roku taki sygnał zostanie wyłączony na północnym-zachodzie kraju. Z każdym kolejnym miesiącem następne nadajniki będą przechodziły na cyfryzację. Oznacza to, że osoby dysponujące starymi odbiornikami telewizyjnymi stracą możliwość odbierania tradycyjnej naziemnej telewizji.
W 2012 roku planuje się wyłączenie sygnału analogowego w województwie opolskim, dlatego już teraz rozpoczyna się proces cyfryzacji w naszej okolicy. Północ Opolszczyzny zostanie obsiana sygnałem cyfrowym jeszcze w tym miesiącu, ale powiaty położone na południu regionu prawdopodobnie w lipcu. Do końca roku ma być sukcesywnie zwiększana oferta multipleksu, czyli oferta kanałowa.
W lipcu na naszym terenie ma być rozdysponowany sygnał z multipleksem 2, w którego pakiecie będzie można odbierać Polsat, TVN,TV4, TVN7 oraz TV Puls. Do końca roku pojawi się sygnał z multipleksem 3, w którego skład wchodzą programy telewizji publicznej: TVP 1, TVP 2, TVP INFO (w naszym przypadku regionalna Opolska), TVP Historia oraz TVP Kultura. Mówi się o dalszym poszerzeniu oferty programowej wyżej wymienionych multipleksów.
Cyfrowej telewizji nie można się obawiać, ponieważ jest to zdecydowany krok naprzód. Przede wszystkich w ramach tradycyjnego abonamentu będziemy mogli odbierać znacznie więcej stacji telewizyjnych.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze