Artykuły
Prudnik: Trujemy siebie i sąsiadów
Autor: ANNA GREMBOWSKA,EWA RYBAK-STROKA.
Uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum nr 1 w Prudniku 15 listopada zorganizowali we współpracy z Fundacją Ekologiczną ARKA Dzień Czystego Powietrza pod hasłem "To nie krasnoludki palą śmieci".
Celem akcji było podniesienie świadomości wśród mieszkańców naszego miasta, co do szkodliwości spalania śmieci w paleniskach domowych i ich konsekwencji zdrowotnych. Uczniowie wykonali transparenty i plakaty, z którymi wyszli do centrum miasta. Rozdawali również mieszkańcom broszury informacyjne otrzymane przez fundację ARKA. Odwiedzili Urząd Miejski i ratusz, gdzie zostali mile i z entuzjazmem przyjęci przez dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania Marię Strońską, oraz wiceburmistrza Stanisława Hawrona.
Trujemy się nawzajem
Zwłaszcza jesienią, zimą i wczesną wiosną, kiedy trwa sezon grzewczy, powietrze w wielu miejscach staje się szare i smrodliwe. Przyczyną tego zjawiska jest tzw. niska emisja, która jest główną przyczyną zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju. Zmiany gospodarcze i technologiczne sprawiły, że w chwili obecnej udział wielkiego przemysłu w emisji substancji szkodliwych dla środowiska jest coraz mniejszy. Poważnym problemem ekologicznym stają się natomiast spaliny pochodzące z niskiej emisji. Niska emisja to umownie - emisja z kominów liczących nie więcej niż 40 metrów wysokości. Zatem jej źródłem są domowe paleniska, małe kotłownie w większości obiektów komunalnych i użyteczności publicznej - miejsca gdzie żyjemy, pracujemy i odpoczywamy.
Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest duża ilość emitorów, czyli kominów, co powoduje, że zjawisko to jest bardzo uciążliwe, ponieważ zanieczyszczenia gromadzą się wokół miejsca powstawania, a są to zwykle obszary o zwartej zabudowie mieszkaniowej. Niestety mieszkańcy spalają w swoich piecach odpady takie jak: tworzywa sztuczne, plastikowe butelki, folię, stare meble, a nawet opony. Tacy ludzie nie są świadomi, że spalanie w domowych piecach odbywa się w niskich temperaturach (200- 500 stopni Celsjusza), a wtedy proces spalania jest niepełny i towarzyszy mu emisja zanieczyszczeń do atmosfery.
Mendelejew do płuc
Zanieczyszczenia pochodzące z tego rodzaju emisji zawierają: tlenki węgla, siarki i azotu, związki chloru, fluoru i metali ciężkich, pyły, smoliste aerozole, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które mają właściwości kancerogenne, czyli rakotwórcze. Tego typu związki mają wpływ na powstawanie chorób układu krążenia wywołanych niedotlenieniem, zmniejszenie odporności, choroby układu oddechowego, takie jak astma, podrażnienie spojówek, alergie, bóle głowy, bezsenność. Naukowcy obliczyli, że spadek długości życia spowodowany takimi zanieczyszczeniami wynosi 3 lata. Czy znając te dane można pozwolić sobie na spalanie śmieci?
Aby poprawić zdrowie nasze i przyszłych pokoleń możemy zrobić wiele: unikać nadmiaru plastikowych opakowań i używać tych wielokrotnego użytku, wybierać opakowania biodegradowalne, oraz segregować odpady. Pamiętajmy- każdy z nas jest konsumentem, ale niekoniecznie musi być też trucicielem! Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze