Artykuły
Dwa tysiące członków
Autor: DANIELA DŁUGOSZ PENCA.
Prudnicki oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów należy do największych organizacji w powiecie skupiając 2 tysiące członków.
W zasadzie, co pół roku odbywa się plenarne posiedzenie Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Prudniku, aby przeanalizować działalność organizacji zrzeszającej znaczną liczbę emerytów i rencistów w naszym rejonie. Od pewnego czasu powiększa się systematycznie liczba osób przechodzących na emeryturę i rencistów. Nie wszyscy wszak zgłaszają swoją chęć przynależności do kół emeryckich w Prudniku i poza nim, poprzez płacenie składek i udział w proponowanych przez związek imprezach. Obecnie oddział rejonowy w Prudniku zrzesza ponad 2 tys. osób, które w różny sposób korzystają z tej przynależności.
W swoim sprawozdaniu w czasie posiedzenia przewodniczący zarządu Sergiusz Smolski - wieloletni działacz tej organizacji, a sprawujący obecną funkcję przez ostatnie dwie kadencje, dokonał podsumowania pracy za półrocze 2010 r.
W posiedzeniu plenarnym obok zarządu uczestniczyli też zaproszeni goście - 24 osoby, a wśród nich zastępca burmistrza Stanisław Hawron oraz przedstawiciele kół terenowych.
Sprawozdanie finansowe złożyła Olga Jarecka, a ocenę działalności po kontroli - przewodniczący Komisji Socjalno-Bytowej - Felicja Główka Chowaniec. Zebranie rozpoczęło się wręczeniem odznaczeń przyznanych przez Zarząd Główny PZERiI w Warszawie, za szczególne zasługi dla związku. Złote odznaki otrzymali: Stanisław Hawron za aktywną i życzliwą pomoc emerytom oraz zarządowi oddziału rejonowe, Helena Lewandowska z Białej za wieloletnią działalność w związku oraz Stanisław Śliwiński z Racławic Śl. List pochwalny wojewody opolskiego dla zasłużonych działaczy otrzymała Daniela Długosz Penca, a za zasługi dla województwa opolskiego: Olga Jarecka, Czesław Rutkowski i Janina Ogiela z Głogówka. Wyróżnieni podziękowali za uznanie, a Stanisław Hawron podkreślił, że szacunek i pomoc dla emerytów jest jednym z obowiązków władz lokalnych i będzie kontynuowana, bo ci ludzie mają prawo do godnej starości.
Do ważniejszych i znaczących wydarzeń w pracy prudnickiego PZERiI należą:
grupowe wyjazdy do ośrodków wczasowych w Świnoujściu, Bardzie Śląskim i Węgierskiej Górce. Emeryci chętnie korzystają z tej formy rekreacji i wypoczynku, gdyż wyjazdy są bardzo dobrze zorganizowane i za przystępną cenę. Organizowane są też wycieczki (np. na baseny termalne w Czechach) i pielgrzymki okolicznościowe;
Komisja Socjalno - Bytowa świadczy pomoc i opiekę osobom samotnym, chorym i w podeszłym wieku poprzez wywiady środowiskowe, zapomogi finansowe na leki oraz dostarczanie paczek żywnościowych - otrzymanych z Banku Żywności w Opolu. W I półroczu związek otrzymał i rozdysponował wśród swoich członków 17 asortymentów produktów w ilości 19.792 kg o ogromnej wartości 59.230 zł. Zaznaczyć należy, iż systematycznie wzrasta liczba członków, którzy zasilają kasę związku. Niestety, transport przydziału żywości z Opola pochłania część pieniędzy przeznaczonych na inne cele. Wiele osób zaangażowanych jest w tę pracę społeczną. Tak pracuje zarząd i jego członkowie, zarządy terenowe oraz ci, co ładują i rozładowują tony żywności, przekazywanej członkom. Jest to duża odpowiedzialność i wysiłek godny uznania;
dla emerytów i rencistów organizowane są spotkania okolicznościowe z okazji różnych świąt, co służy ntegracji ludzi, którzy często, po zakończeniu pracy zawodowej, potrzebują kontaktu z innymi, dla zdrowia psychicznego.
Ludzie z zewnątrz często nawet nie domyślają się, nie wiedzą, jak szeroką działalność prowadzi PKERiI, a dotyczy to współpracy z władzami lokalnymi, organizacjami kombatanckimi, Kołami Gospodyń Wiejskich i osób niezrzeszonych. Niektóre koła terenowe, jak te w Lubrzy, Głogówku oraz Prudniku, organizują wyjazdy do operetki, na filmy czy do ciekawych miejsc. Dzięki współpracy z PFRON emeryci korzystają z turnusów rehabilitacyjnych.
Do prudnickiego rejonu związku należy 11 kół terenowych w powiecie prudnickim, w: Białej, Lubrzy, Łączniku, Racławicach Śl., Szybowicach, Rudziczce, Moszczance, Łące Prudnickiej, a także w powiecie nyskim, w: Głuchołazach i Gierałcicach. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze