Artykuły
Lotnicze tajemnice nad Jesionikami
Autor: FRANCISZEK DENDEWICZ.
W dniu 6 kwietnia w jeseníckim muzeum odbył się wernisaż niezwykle ciekawej wystawy zatytułowanej "Lotnicze tajemnice nad Jesionikami" (Letecká tajemství nad Jeseníky). Na jej otwarcie przybyli licznie miłośnicy historii nie tylko z Czech, Polski ale i Niemiec. Autorzy wystawy Pavel Macháček i Petr Sikora przygotowywali ją od kilku miesięcy. Ostateczny efekt jest imponujący.
Wystawa mieści się w Sali Rycerskiej Twierdzy Wodnej. Można ją oglądać do 5 czerwca. Autorzy zgromadzi bardzo cenne i niezwykłe eksponaty prezentujące działalność lotnictwa wielu państw nad Jesionikami, w szczególności w powiatach jeseníckim, bruntálskim i šumperskim, od lat 20. XX wieku aż po rok 1953. Nie zabrakło na niej i elementów związanych z ziemią prudnicką i pograniczem polsko - czeskim, w szczególności zwraca uwagę historia awarii polskiego Jaka-23 pilotowanego przez Franciszka Burka w okolicach Rejvízu właśnie w 1953 r. oraz amerykańskiej produkcji A 20 "Boston" w okolicy Dębowca w marcu 1945r. pilotowanego przez rosyjskich lotników. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia "BLECHHAMMER - 1944" z Kędzierzyna - Koźla, które udostępniło swoje zbiory z Izby Pamięci Lotników 15 Armii Powietrznej USA, Robotników Przymusowych i Jeńców Wojennych II Wojny Światowej uczestnicy wernisażu mogli poznać dramatyczne dzieje "bitwy o chemię" rozgrywającej się nad Morawami i Śląskiem w drugiej połowie 1944r.
Zwiedzający wystawę miłośnicy lotnictwa na własne oczy mogą przyjrzeć się silnikowi niemieckiego samolotu myśliwskiego Messerschmitt Me-109, który rozbił się w okolicach Jesenika, dodatkowemu zbiornikowi paliwa amerykańskiego myśliwca P-51 Mustang, który został znaleziony na zboczach Pradziada, fragmentom samolotów niemieckich, włoskich, czeskich, które uległy kraksom lub zostały zestrzelone nad Jesionikami oraz ich modelom. Wszystkich miłośników historii zachęcam do odwiedzin Twierdzy Wodnej w Jeseniku, szczególnie w okresie majówki, bo wystawa jest godna obejrzenia.Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Z archiwum odkrywcy
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze