Artykuły
Prudnik jak Zabrze
Autor: STANISŁAW STADNICKI.
W jednym z marcowych numerów "Tygodnika Prudnickiego" pisaliśmy o tezie autora strony internetowej www.zabrze.aplus.pl, który uważa że w przeszłości dworce w Prudniku i Zabrzu były do siebie bardzo podobne. Do notatki odniósł się Stanisław Stadnicki z Racławic Śląskich.
Na początku XX wieku, według moich informacji w latach 1903-1906 dokonano masowej, czyli zapewne ogólnokrajowej przebudowy istniejących linii kolejowych znaczenia krajowego. Dobudowano drugi tor, rozbudowano dworce (ulepszono perony, wybudowano wieże ciśnień, dodatkowe torowisko). Zarówno przez Zabrze jak i przez Prudnik przechodziły jedne z najważniejszych linii kolejowych na Śląsku (Magistrala Górnośląska, Magistrala Podsudecka). Technika budowy, sposób ulokowania torowiska względem dworca kolejowego były zapewne takie same. Budynek dworcowy był budowany zwykle od strony miasta, a przed nim znajdowały się co najmniej dwie nitki szyn. Ponieważ do roku 1903 Magistrala Podsudecka była linią kolejową jednotorową druga nitka szyn na stacji Prudnik służyła jako tak zwana mijanka. Dlatego też powstał osobny peron. Taka sama zabudowa odnosi się do praktycznie każdej większej stacji, do której kolej dotarła przed 1900 rokiem. Nawet w Racławicach po stronie północnej jest i było takie rozwiązanie. Później dobudowano drugi tor na całej linii i torowisko z każdym rokiem zmieniało się.
Jeśli chodzi o zadaszenie to z informacji jakie mam wynika, że dokładnie na początku XX wieku zbudowano je na każdej okolicznej stacji. W magazynie "Koleje Małe i Duże" jest artykuł opisujący rozbudowę stacji Świdnica w omawianym okresie i tam też jest takie zadaszenie. W sumie na dawnym Śląsku podobnych rozwiązań może być setka (zadaszenie od strony linii kolejowej, ponieważ budynek dworca usytuowany jest około 5 metrów od torowiska). Różnica to prawdopodobnie jedynie materiał, z którego wykonano zadaszenie (stal - Prudnik , drewno - Racławice), szerokość zadaszenia oraz elementy ozdobne też są różne.Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Z archiwum odkrywcy
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze