Artykuły
To był pomysł nadleśniczego
Autor: ELŻBIETA PIGULSKA.
W wyjątkowo piękny słoneczny dzień 6 listopada w gościnnym Ośrodku Wypoczynkowym "Czerwony Kozioł" w Głuchołazach spotkali się finaliści tegorocznej trzynastej już edycji Małej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, której organizatorami są Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych i Nadleśnictwo Prudnik.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas V i VI szkół podstawowych z terenu Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" i jego okolic. W tym roku z naszego zaproszenia skorzystało 21 szkół. Z przesłanych do nas protokołów z eliminacji wewnątrzszkolnych wynika, że w pierwszym etapie eliminacji wzięło udział aż 337 uczniów (więcej, niż w roku ubiegłym), a 48 zakwalifikowało się do finału.
Olimpiadę swoim honorowym patronatem objęli: burmistrz Głuchołaz, burmistrz Prudnika, starosta prudnicki i starosta nyski, a patronat medialny zapewnił "Tygodnik Prudnicki"
O godzinie 9.00, po uroczystym powitaniu uczestników, nauczycieli i zaproszonych gości, uczniowie od razu przystąpili do rozwiązywania dość trudnego, jak nam się wydawało, testu. Zawierał on pytania badające wiedzę finalistów na temat trzech parków krajobrazowych Opolszczyzny: "Góry Św. Anny", Stobrawskiego i oczywiście "Góry Opawskie". Ku naszemu największemu zaskoczeniu to nie pytania o największy i najmłodszy - Stobrawski Park Krajobrazowy sprawiły uczniom najwięcej kłopotów, ale np. pytanie dotyczące ilości igieł na krótkopędach u sosen. Zważywszy na to że od wielu lat rozpoznawanie gatunków drzew jest integralną częścią konkursu, myśleliśmy, że to akurat pytanie jest bardzo proste. Duże problemy sprawiło również zadanie, w którym nazwy wzniesień należało dopasować do parków krajobrazowych, w których się one znajdują. Mimo, że większość nazw powinna się uczestników od razu kojarzyć z Górami Opawskim okazało się, że rozpoznają tylko te najbardziej znane. Nie zaskoczyła nieznajomość nazw użytków ekologicznych w Stobrawskim Parku Krajobrazowych, choć trzeba podkreślić, że byli uczniowie, którzy bezbłędnie podali nazwy wszystkich, a nie tylko czterech wymaganych. Najmniej kłopotów sprawiło podchwytliwe pytanie o najwyższy szczyt Opolszczyzny. Finaliści świetnie poradzili sobie również z kilkoma pytaniami o parkowe rezerwaty przyrody. Okazało się, że dobrze znają zarówno ich położenie, jak i przedmiot ochrony.
W czasie przerwy między I a II częścią finału olimpiady uczestnicy i goście mogli zapoznać się z dwunastoletnią już historią konkursów przyrodniczych organizowanych wspólnie przez Park Krajobrazowy "Góry Opawskie" i Nadleśnictwo Prudnik. Pomysłodawcą zorganizowania takiej wystawy był, niestety nieobecny z powodu choroby, nadleśniczy Nadleśnictwa Prudnik Stanisław Jurecki.
Komisja sprawdzająca prace po skrupulatnym sprawdzeniu prac zakwalifikowała 26 uczniów z najwyższą liczbą punktów do ścisłego finału ustnego. W nim uczniowie po krótkim przygotowaniu rozpoznawali wybrany losowo zestaw gatunków zwierząt i roślin (w tym po liściach, pędach i owocach gatunki drzew i krzewów).
Ostatecznie głównym laureatem olimpiady został Mateusz Żurawski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Prudniku, który zdobył zaszczytne I miejsce.
Autorka jest głównym specjalistą
ds. ochrony przyrody Zespołu
Opolskich Parków Krajobrazowych
1. Mateusz Żurawski (SP nr 1 w Prudniku)
2. Aneta Ligenza (SP nr 4 w Prudniku)
3. Dorota Główka (SP nr n4 w Prudniku)
4. Miłosz Gajowczyk (SP nr 1 w Prudniku)
5. Katarzyna Pajor (SP w Dytmarowie)
6. Karolina Worożańska (SP w Moszczance)
7. Karolina Migus (SP nr 2 w Głuchołazach)
8. Agata Denysiuk (SP nr 1 w Głuchołazach)
9. Dawid Zioła (SP nr 1 w Prudniku)
10. Mikołaj Chmielak (SP w Łące Prudnickiej)
11. Angelika Kowal (SP w Polskim Świętowie)
12. Julia Mochoń (SP nr 1 w Głuchołazach)
13. Paulina Drużbicka (SP nr 2 w Głuchołazach)
14. Michał Górski (SP w Moszczance)
15. Marlena Nowakowska (SP w Nowym Świętowie)
16. Karolina Wincenciak (SP w Lubrzy)
17. Aleksandra Malarz (SP w Nowym Świętowie)
18. Kornelia Kołodziej (SP w Biskupowie)
19. Dawid Przyszlak (SP nr 4 w Prudniku)
20. Ewelina Paterak (SP w Biskupowie)
21. Kamila Cywka (SP w Jarnołtówku)Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Wędrowiec - dodatek turystyczny
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze