Artykuły
Joachim Georg Görlich nie żyje
Autor: JANUSZ WISZNIEWSKI.
W poniedziałek 12 października zmarł Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Głogówek Joachim Georg Görlich. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 20 października w Haan (Północna Nadrenia Westfalia).
Urodził się 8 maja 1931 roku w Głogówku. Ojciec był inżynierem wojskowym. Miał dwie siostry. Do 1934 mieszkał w Głogówku, potem do 1942 w Berlinie a od 1944 ponownie w Głogówku. Tutaj skończył szkołę podstawową, następnie rozpoczął naukę w liceum prudnickim (skąd został relegowany, za brak znajomości języka polskiego), a później i głogóweckim. Kompozycję studiował w Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, w klasie prof. Stefana Paradowskiego w latach 1954 - 58. W tym czasie był członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Żona J. G. Görlicha pochodzi z Mosznej, z rodziny powstańca śląskiego, ukończyła Liceum Pedagogiczne w Głogówku.
Jako 14-letni chłopiec wykazując zainteresowanie i talent muzyczny został w 1945 r. członkiem chóru kościelnego. Wkrótce został dyrygentem miejskiej orkiestry młodzieżowej, a potem - jeszcze jako uczeń miejscowego Liceum Ogólnokształcącego - kierownikiem chóru szkolnego.
Pierwsze wykonanie jego utworów ("Suita w dawnym stylu") miało miejsce jeszcze podczas wrocławskich studiów i dokonane zostało przez orkiestrę Polskiego Radia we Wrocławiu. W późniejszych latach utwory Görlicha wykonywane były m. in. w Düsseldorffie, Bonn, Kolonii i innych niemieckich miastach, podczas dorocznych kulturalnych "Rozmów Wschód - Zachód w Wagen", na "Festiwalu Europejskich Orkiestr Młodzieżowych w Świeradowie Zdroju, podczas uroczystości 50-lecia Niemieckiego Związku Artystów Muzyków w Wuppertalu, Muzycznym Święcie Kwitnących Azalii w Mosznej. W ubiegłych latach kilkakrotnie zorganizowano w Głogówku koncerty Jego muzyki (m.in. z okazji Jego 70. urodzin).
Drugą pasją Joachima Georga Görlicha była publicystyka na tematy muzyczne. Współpracował z wieloma niemieckimi pismami, m.in. ze znaną "Neue Musikzeitung" z Regensburga. Wydał kilka prac na temat polsko - niemieckich więzi w muzyce. Jego pieśni, a także "Sonata na kontrabas i fortepian" (opracowane przez najwybitniejszy polski autorytet w tej dziedzinie - prof. A.B. Ciechańskiego) podkreślają związki między Śląskiem, a muzykami z niej się wywodzącymi. Często zamieszczał artykuły dotyczące ziemi prudnickiej w "Neustädter Heimatbrief".
Jeszcze jako mieszkaniec Głogówka, student PWSM, był inicjatorem wmurowania przed głogóweckim zamkiem tablicy pamiątkowej poświęconej pobytowi Ludwika van Beethovena.
Pamięć o Nim i utwory przez Niego skomponowane na zawsze pozostaną związane z Jego rodzinnym miastem Głogówkiem.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze