Artykuły
PACE E BENE – głoszą od wieków
Autor: HENRYKA MŁYNARSKA.
Jesienią rozpoczęły się w Polsce uroczystości jubileuszowe 800-lecia powstania zakonu franciszkańskiego.
W programie Prowincji Krakowskiej, do której należą opolscy bracia, przewidziano na ten czas wiele koncertów, sesji naukowych, prezentacji publikacji franciszkańskich i kwesty na rzecz ubogich.
Głogóweckie Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w tym roku szczególnie uroczyście obchodzi triduum przed Uroczystością Odpustową ku czci swojego patrona. Już 3 października po wieczornej mszy św. odprawiono Transitus - upamiętniające śmierć św. Franciszka. W tym samym dniu do zakonu przyjmuje się braci prenowicjuszy. Młodzi kandydaci otrzymają z rąk o. gwardiana Krzysztofa Hury OFM Conv. skromną, drewnianą "taukę"(krzyżyk) na znak wstąpienie w szeregi braci prenowicjackiej.
Prenowicjat to roczny okres przygotowawczy życia zakonnego. Prenowicjusze (zwani również postulantami) nie są jeszcze zakonnikami, ale zamierzają wstąpić do zakonu. Prenowicjat to czas potrzebny im dla weryfikacji swego powołania oraz rozpoznania charyzmatu franciszkańskiego, niezbędnych dla przyjęcia do wspólnoty zakonnej. Oprócz formacji, mającej na celu rozwój życia wewnętrznego (życie sakramentalne, modlitwa), odbywa się mająca z nią współgrać formacja intelektualna. Wśród wykładanych przedmiotów (m.in. z zakresu propedeutyki teologii i filozofii, języków) znajdują się również te zaliczane do programu studiów w wyższym seminarium.
Również praca fizyczna jest nieodłącznym elementem ich wychowania. Bracia prenowicjusze spełniają posługę liturgiczną w kościele klasztornym, wykonują prace porządkowe, systematycznie pomagają chorym w miejscowym szpitalu. Za formację prenowicjuszy odpowiedzialny jest mistrz prenowicjatu (zwany również magistrem), wspomagają go: jego zastępca (zwany socjuszem) oraz spowiednik prenowicjatu.
Podczas całego prenowicjatu postulanci upraszają na modlitwie dla siebie dary Ducha Świętego, aby mogli dobrze rozpoznać swoje powołanie, ale modlą się także za wszystkich, którzy wspomagają ich we franciszkańskiej wędrówce. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze