Artykuły
Projekt na miarę XXI wieku
Autor: JANUSZ WISZNIEWSKI.
Przed rozpoczęciem pierwszego koncertu Głogóweckiego Festiwalu im. Ludwika van Beethovena zebrani mieli okazję usłyszeć i zobaczyć plany związane z budową nowej placówki kultury. Ma to być Centrum koncertowo - wystawiennicze.
Niestety nie mógł przybyć inicjator współpracy Akademii beethovenowskiej z Głogówkiem prof. Tomasz Tomaszewski. Pismo, w którym prof. Tomaszewski podzieli się swoim pomysłem, by Akademia beethovenowska znalazła swoją stałą siedzibę w jedynym mieście w Polsce, gdzie przebywał genialny kompozytor, odczytał dyr. Muzeum Regionalnego w Głogówku Aleksander Devosges Cuber. Przedstawił także założenia i pomysły na działalność przyszłej placówki. Kolejnym punktem była prezentacja koncepcji i jej wizualizacja przedstawiona przez inż. arch. Roberta Wahla.
Robert Wahl to były mieszkaniec Głogówka, który po skończeniu nauki w Technikum Budowlanym wyjechał do Niemiec, gdzie ukończył studia na kierunku architektura u prof. Hansa-Georga Brückmanna na Fachhochschule Aachen.
Zaprezentowany projekt przedstawia trzykondygnacyjny budynek, w którym mieści się sala koncertowa (z balkonem) na ok. 300 osób, garderoby, zaplecza i pomieszczenia mieszkalne. Z tą budowlą styka się budynek w kształcie litery L, w którym znajdą się pomieszczenia restauracyjne i wystawiennicze. Całość dopełnia wewnętrzny taras. Kompleks usytuowano przy ul. Pasternik, tuż obok parku, na miejscu obecnego targowiska.
Jako następny głos zabrał prof. Hans-Georg Brückmann, który specjalnie z tej okazji odwiedził Głogówek. Prof. Brückmann bardzo chwalił projekt swojego ucznia i zaoferował swoją pomoc w realizacji tej idei.
Całość, według szacunkowego kosztorysu, kosztować miałaby ok. 10 mln. złotych. Jeszcze w tym miesiącu projekt zostanie zaprezentowany radnym Sejmiku Województwa Opolskiego i władze Głogówka mają nadzieję na otrzymanie kwot, które pozwolą wcielić plan w życie.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze