Artykuły
O przełamanie Wału Atlantyckiego
Autor: FRANCISZEK DENDEWICZ.
W przedostatni weekend sierpnia w Králíkach w Republice Czeskiej odbyły się przy okazji Dnia Sił Wsparcia i Manewrów Republiki Czeskiej po raz pierwszy w historii tej imprezy dwie inscenizacje historyczne poświęcone walkom o przełamanie Wału Atlantyckiego w 1944 r. oraz pierwszym dniom operacji ostrawskiej.
Czesi do przeprowadzenia walk zaprosili "amerykańskie grupy rekonstrukcyjne" wyposażone w amerykańskie transportery opancerzone M8 Greyhound, M3 Half - Track oraz czołg M4 Sherman, grupy żołnierzy Armii Czerwonej na wyposażeniu których były czołgi T-34/85 oraz "niemieckie" wspierane przez transportery opancerzone. W tym roku uznanie należy się organizatorom za przygotowaną naturalną scenografię pola walki wypełnioną zasiekami z drutu kolczastego, okopami i repliką zapory betonowej zbudowanej przez Niemców na wybrzeżu Francji, a rozciągającą się pomiędzy bunkrem piechoty K-S 14 "U Cihelny" a pagórkiem, w którym w latach 1936-1938 zbudowana została twierdza artyleryjska "Hůrka". Pomiędzy "walkami historycznymi" przed ponad piętnastotysięczną widownią prezentowali się czescy żołnierze służący w siłach rozjemczych ONZ w Kosowie, strażacy i policjanci. Największe wrażenie zrobił jednak na wszystkich pokaz pilotażu pary myśliwców Jas-39 Gripen oraz skoki spadochronowe z pokładu śmigłowca Mi - 24 oraz polskiego "Sokoła".
Przy okazji inscenizacji walk z lat 1944-1945 Czesi zorganizowali wystawę historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego. Największym zainteresowaniem cieszył zaprojektowany w 1938 r. przez zakłady zbrojeniowe ČKD w Pradze lekki czołg LT vz. 38 uzbrojony w działko kaliber 37 mm oraz karabin maszynowy 12,7 mm. W marcu 1939 r. 150 egzemplarzy czołgu zostało przejętych przez Niemców, którzy nadali mu nazwę PzKpfw 38(t) Ausf.A i produkowali do roku 1942. Czołg "odniósł" największe sukcesy podczas kampanii wrześniowej w Polsce w 1939 r., szczególnie w bitwie nad Bzurą, podczas kampanii 1940 r. w Belgii i Francji i pierwszych miesięcy wojny ze Związkiem Radzieckim.
Licznie przybyli miłośnicy i zapaleńcy historii wojskowości mogli w tym roku obejrzeć też szeroki asortyment współczesnego sprzętu wojskowego (helikoptery, haubice, wyrzutnie rakiet, czołgi) i wyposażenia żołnierzy (mundury, buty, broń ręczna). Długie kolejki miłośników historii ustawiały się, by obejrzeć Muzeum Wojskowe w Králíkach, prawie wyremontowany samodzielny tradytor międzypola K-S 14 "U Cihelny" oraz obozy żołnierzy niemieckich, radzieckich i amerykańskich biorących udział w rekonstrukcjach walk.
Po raz kolejny czescy organizatorzy odnieśli sukces, a dowodem na to była liczna grupa widzów przybyła na Cihelną nie tylko z Czech, ale przede wszystkim z Polski, Niemiec a nawet Wielkiej Brytanii i Francji. Organizatorzy zapraszają już za rok i przygotowują kolejne atrakcje dla miłośników historii II wojny światowej. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze