Artykuły
Świetnie przygotowani
Autor: ELŻBIETA PIGULSKA.
W środę 3 czerwca w Ośrodku Wypoczynkowym "Czerwony Kozioł" w Głuchołazach spotkali się finaliści tegorocznej III edycji Miniolimpiady Ekologicznej - konkursu dla uczniów klas III i IV ze szkół podstawowych z terenu Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" i jego okolic.
Celem miniolimpiady jest popularyzowanie wiedzy o Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie", promowanie walorów Nadleśnictwa Prudnik oraz ziemi nyskiej i prudnickiej, ale też pobudzanie i rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody i problemy jej ochrony oraz rozbudzanie świadomości ekologicznej. Obserwując od kilku lat zaangażowanie uczniów i przygotowujących ich nauczycieli wydaje nam się, że cele te są z powodzeniem osiągane.
W tym roku miniolimpiada, w związku z organizacją przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych pod koniec maja finału ogólnopolskiego konkursu dla szkół gimnazjalnych, musiała odbyć się na początku czerwca. Termin był dość niefortunny, gdyż jest to czas wycieczek szkolnych i w związku z tym udział w miniolimpiadzie wzięło nieco mniej szkół niż zwykle. Ale za to olimpijczycy zaskoczyli nas swoim świetnym przygotowaniem.
Zgłoszone do konkursu szkoły we własnym zakresie przeprowadziły eliminacje wewnątrzszkolne, w których wzięło udział 192 uczniów. W ich wyniku wyłonione zostały dwu lub trzyosobowe (w zależności od liczby klas w szkole) reprezentacje szkoły. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 29 uczniów z 13 szkół.
W dniu finału, mimo naszych wcześniejszych obaw, pogoda dopisała, co w związku z częściowo terenowym programem dnia, było bardzo ważne. Na konkurs ostatecznie dotarło 28 uczniów pod matczyną opieką 12 nauczycielek.
Mali przyrodnicy bardzo szybko poradzili sobie z trudnymi zadaniami. Świetnie rozpoznawali przedstawione na rysunkach chronione gatunki roślin i zwierząt. Niektórzy ponadprogramowo podawali nawet ich nazwy łacińskie! Zwycięzca konkursu otrzymał 67 punktów na 68 możliwych, a kolejni uczniowie byli niewiele gorsi (66 i 65 punktów!). Po części konkursowej uczniowie zaproszeni zostali na słodki poczęstunek, a następnie udali się pod opieką pracownika Nadleśnictwa Prudnik na krótki spacer urokliwą promenadą nad Biała Głuchołaską, skrajem rezerwatu leśnego "Las Bukowy". W tym czasie komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Pigulska, Krystyna Kobylańska, Bożena Suwała, Rafał Kasza, Janusz Husak, Marian Bławicki i Jacek Tarnowski po dwukrotnym sprawdzeniu wszystkich prac wyłoniła zwycięzców.
Jeszcze przed ogłoszeniem wyników odbyło się wspólne ognisko połączone z pieczeniem pysznych kiełbasek. Najedzeni, ale bardzo niecierpliwi finaliści około godziny 13.00 doczekali się w końcu ogłoszenia wyników. Uczestników na rozdanie nagród wezwał przepięknie dźwiękami swego rogu sygnalista z Nadleśnictwa Prudnik Wojciech Wicherek.
Wszyscy uczestnicy finału oraz przygotowujący ich nauczyciele otrzymali nagrody (książki przyrodnicze, materiały promocyjne) i pamiątkowe dyplomy. Laureaci otrzymali dodatkowo atrakcyjne nagrody rzeczowe (sprzęt sportowy, elektroniczny i in.).
Nagrody i podziękowania wręczali przybyli na podsumowanie bardzo szacowni goście: starosta prudnicki Radosław Roszkowski, burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński, nadleśniczy Nadleśnictwa Prudnik Stanisław Jurecki oraz dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych Ireneusz Hebda, a także w imieniu burmistrza Prudnika Franciszka Fejdycha, który był obecny na rozpoczęciu olimpiady - Bożena Suwała.
Mamy nadzieję, że z młodymi przyrodnikami spotkamy się jeszcze w czasie kolejnych konkursów, a ufundowane przez sponsorów wspaniałe nagrody będą dla nich dodatkową motywacją do rozwijania swoich ekologicznych zainteresowań.
Organizatorami, jak co roku, byli: Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych i Nadleśnictwo Prudnik. Honorowy patronat nad konkursem objęli: burmistrzowie Głuchołaz i Prudnika Pan, starostowie prudnicki i nyski, a patronat medialny "Tygodnik Prudnicki". Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze