Artykuły
Przedstawiciele polskich euroregionów w Głuchołazach
Autor: STANISŁAW STADNICKI.
W dniach 15-17 czerwca w ośrodku "Skowronek" w Głuchołazach odbyło się XVIII Forum Polskich Regionów Granicznych, którego gospodarzem był Euroregion Pradziad. Gościem specjalnym forum była Komisarz UE ds. Polityki Regionalnej prof. Danuta Hübner.
Na trzydniowym forum dyskutowano przede wszystkim o możliwości tworzenia Europejskich Ugrupowań Współpracy Transgranicznej (EUWT). Takie ugrupowania powstają celem wspólnej realizacji zadań ponadgranicznych i międzyregionalnych. Przykładem takiego działania jest ostatnio wspólna budowa szpitala na granicy Niemiec i Francji. Ugrupowania jako podstawę swojego działania mogą wybrać prawo krajowe jednego z państw, z którego pochodzą członkowskie samorządy. W Europie utworzono już osiem EUWT.
Komisarz Danuta Hübner pogratulowała organizatorom forum podjęcia tak ważnej tematyki. W czasie wykładu podkreśliła, że celem polityki regionalnej Unii Europejskiej jest uczynienie współpracy transgraniczej bardziej efektywną. Znaleziono w budżecie UE więcej środków finansowych, które mają temu pomóc. Uwypuklała znaczenie nowego instrumentu prawnego jakim niewątpliwie są EUWT do intensyfikacji współpracy w tych dziedzinach, gdzie dziś jest to niemożliwe bądź utrudnione.
Prowadzący obrady przewodniczący Parlamentu Euroregionu Pradziad Radosław Roszkowski wskazał na trzy najbardziej realne drogi działania dla polskich euroregionów: przekształcić euroregion w EUWT (co nie zawsze jest celowe), współtworzyć z innymi sąsiednimi euroregionami duże EUWT by zarządzać środkami unijnymi na rozwój pogranicza, inicjować i współuczestniczyć w tworzeniu lokalnych ugrupowań, celem realizacji np. transgranicznych produktów turystycznych.
Euroregion Pradziad pod uwagę bierze właśnie przede wszystkim te dwie ostatnie możliwości. Chce wraz z euroregionami: Nysa (z siedzibą w Jeleniej Górze) i Glacensis (Kłodzko) współtworzyć ugrupowanie zarządzające wraz z partnerami z Czech i Niemiec środkami na unijnymi.
Również w samym obrębie Euroregionu Pradziad planowane jest stworzenie takiej międzynarodowej organizacji. Miałby ona podjąć się przedłużenia kolejki wąskotorowej Třemešná-Osobłoga (Osoblaha) do Racławic Śląskich z wykorzystaniem linii kolejowej Racławice-Głubczyce. W dalszej kolejności istnieje możliwość przedłużenia tak powstałej linii (poprzez dołożenie trzeciego toru) do Głubczyc i dalej do Raciborza. W ten sposób powstałby unikalny w skali światowej produkt turystyczny. W czasie forum została pokazana prezentacja opowiadająca o dziejach czeskiej wąskotorówki, historii kolei w Racławicach i unikalności tego węzła kolejowego na skalę kraju. Prelegent Stanisław Stadnicki udowadniał, że taki projekt idealnie wpisuje się w ideę zjednoczonej Europy, nie tylko stanie się lokalną atrakcją turystyczną, ale wpłynie na polepszenie kontaktów między mieszkańcami przygranicza i da możliwość utworzenia w Racławicach Śląskich przygranicznego skansenu kolejowego.
- Taki produkt byłby unikalny w skali światowej - podsumował prezes Euroregionu Pradziad Radosław Roszkowski. - Zależy nam by do lokalnego ugrupowania transgranicznego włączyło się jak najwięcej samorządów po stronie polskiej i czeskiej wliczając w to nawet Urząd Marszałkowski.
Według polskiej strony oprócz powiatów prudnickiego i głubczyckiego do ugrupowania mogłyby i powinny dołączyć takie gminy jak Głogówek, Głubczyce, Prudnik, Lubrza, Biała, Baborów, Kietrz i Branice oraz samorząd Województwa Opolskiego. Po czeskiej stronie jest inny podział administracyjny. Tam liczy się przede wszystkim na samorządy miejscowości Krnova, Osoblahy, Třemešnej, Města Albrechtice oraz sąsiednich.
Przedłużenie kolejki przez granicę spotkało się z pozytywnym odbiorem uczestników obecnych na głuchołaskim forum. Docelowo ważna jest też ewentualna zgoda Ministerstwa Infrastruktury na budowę torów przez granicę.
- To potrzebna inicjatywa infrastrukturalna, ponieważ byłaby to realizacja naturalnego połączenia między Polską, a Czechami - podsumował marszałek Józef Kotyś.
W forum, którego organizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa, uczestniczyli m.in. przedstawiciele 12 polskich euroregionów, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Władzy Wdrażającej Programy Europejskie. Szczególnie warty podkreślenia jest udział w obradach komisarz Hübner, która z uwagi na ciężar poruszanych spraw znalazła chwilę na wizytę w Głuchołazach w momencie gdy ważyły się losy jej dalszej kariery jako unijnego komisarza. Poza dyskusją i omówieniem bieżących problemów z jakimi borykają się euroregiony był także czas na zwiedzanie terenów pogranicza polsko-czeskiego. Uczestnicy forum uczestniczyli m.in. w przejeździe czeskim pociągiem parowym po linii wąskotorowej, co stanowiło doskonałe uzupełnienie obrad i uwypuklenie ich tematyki.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze