Artykuły
Słońce, wiatr i kapelusze
Autor: DANIELA DŁUGOSZ PENCA.
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Korfantowie zaprosiły poetów i sympatyków na szczególne spotkanie, określone jako: "Wiosna poetycka - Korfantów Zdrój", pod honorowym patronatem burmistrza Korfantowa.
Piszę o tym, bo byłam i zobaczyłam, że nawet w tak niewielkiej miejscowości mogło się dużo wydarzyć w sobotnie popołudnie 13 czerwca. A zaczęło się od przyjazdu poetów nie tylko z Opolszczyzny ale także Krakowa i Zaolzia, na promocję tomiku poezji Edmunda Borzemskiego z Korfantowa pt. "Wiatrem po szkle", która odbyła się w sali widowiskowej Domu Kultury. Twórczość Edmunda znają już przyjaciele i poeci ale ten tomik, wydany został poniekąd z okazji jubileuszu 50-lecia poety. Prezentuje twórczość z tego środowiska i jest siódmym dokonaniem tego poety.
Prezentacja wierszy prowadzona przez Piotra Żarczyńskiego z Opola ubogacona była wokalem z gitarą kolegi z Niemodlina. Wzbudziło to duże zainteresowanie, gratulacje i życzenia dla jubilata. Po przerwie na kawę i tort odbył się ciąg dalszy tego prawie maratonu poetyckiego przez promocję albumu "Fotografia poezji - poezja fotografii". Ciekawe słowo wstępne wygłosił Jan Goczoł i prowadzenie przejął Lesław Janicki, który ze swobodą przedstawił poetów: Tadeusza Soroczyńskiego, Edmunda Borzemskiego, Ewę Maj Szczygielską oraz fotografika Wojciecha Skołubę. Piękny to był czas zamyślenia, refleksji i patriotyzmu wyrażającego się w różnych formach umiłowania ziemi ojczystej. Okazuje się, że są środowiska, gdzie działają towarzystwa regionalne, wydają albumy, organizują spotkania, promują swoją najbliższą ojczyznę i twórców regionu.
Wieczór tego dnia miał szczególny wymiar, bowiem wszyscy uczestnicy w kawalkadzie samochodów przyjechali do sanktuarium na Szwedzkiej Górce, aby uczestniczyć w eucharystii koncelebrowanej przez ks. Andrzeja Walczaka - kustosza owego sanktuarium i ks. Manfreda Słabonia - naszego poetę z Łącznika.
Nie wiem ile osób zna to miejsce gdzie pośród rzepakowych pól, na niewielkim wzniesieniu, znajduje się mały kościół z wielką historią o obrazie, którego nie mogli zniszczyć ani Szwedzi w wojnie 30-letniej ani inne przeciwności losu. Z radością zobaczyłam, że jest odnawiany i często odwiedzany przez pielgrzymów i ludzi miejscowych, którzy modlą się do MB Bolesnej.
Głównym celem spotkania w tym kościółku było "Misterium Poetyckie poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II połączone z nabożeństwem fatimskim" - pod hasłem "Pokłon dla Świętości - wiersze do Jana Pawła II". Uczestniczyło w nim wielu ludzi, poprzez procesję z lampionami i śpiew - my poeci także. W atmosferę wieczoru wprowadził ks. Manfred Słaboń, a 22. poetów z Opolszczyzny i Krakowa prezentowało swoje wiersze - poprzedzone komentarzem Harrego Dudy.
W atmosferze tego małego sanktuarium, mocno zabrzmiały słowa o wielkim Polaku, Papieżu, Ojcu narodów. W zachodzącym słońcu wracaliśmy do Korfantowa na jubileuszowe grillowanie. Wśród toastów i życzeń zaznaczył się śpiew zespołu wokalnego "Słońce w kapeluszu" z Łambinowic. Istotnie - było słońce, wiatr i kapelusze oraz wiosenny piknik, który zostanie długo w pamięci gości i gospodarzy.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze