Artykuły
Pomniki wiary
Autor: DANIELA DŁUGOSZ PENCA.
"Góry Opawskie" to szczególny album, który zbliża to, co przez wieki integrowało nie tylko lokalne społeczności ale i narody.
Autorem zdjęć współczesnych i tekstów objaśniających źródła tej małej architektury sakralnej oraz tematyki wykraczającej poza granice Polski jest Grzegorz Weigt, historyk, redaktor "Tygodnika Prudnickiego" i Spółki Wydawniczej Aneks.
Autorką rysunków, lawowanych tuszem jest Małgorzata Weigt nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Prudniku, która już wcześniej, bo w 2004 roku opracowywała z zespołem redakcyjnym temat kapliczek ziemi prudnickiej w publikacji wydanej przez ZSZ nr 1 i Aneks.
Album składa się z 12 części, tematycznie związanych z miejscami kultu religijnego oraz postaciami świętych, jak św.św. Jan Nepomucen, Florian, Anna i inni. Szczególnie wiele miejsca poświęcił autor Prudnikowi i klasztorowi franciszkanów w Prudniku Lesie. Miejsce to ważne z wielu powodów, zwłaszcza odkąd rezyduje tam gwardian o.Antoni Dudek, który przydał blasku miastu królewskiemu, cesarskiemu i prymasowskiemu, jakim jest Prudnik. Dzięki pomocy Nadleśnictwa Prudnik miejsce to rozkwita i przyciąga turystów.
Trzeba przyznać, że wyjątkowo starannie podszedł autor nie tylko do wiadomości historycznych ale także dotyczących sztuki, określając wiek i styl kapliczek, detale architektoniczne, wyposażenie wnętrz, estetykę ale także relacje osób, które dotąd dbają o wygląd i renowację, czasem legendy, szerząc kult świętych, Maryi i Jezusa.
Wśród tych zabytków przewija się tradycja, zaangażowanie uczuciowe i patriotyzm lokalny, bez względu na narodowość, a także duma z tego, co jeszcze jest. Być może, że za ileś lat tych zabytków będzie mniej lub znikną z tego szczególnego muzeum pod niebem, bo nie jest to skansen ale żywa historia, tradycja pulsująca pamięcią, miłością i tajemnicą, troską osobistą, o czym wiedzą nieliczni. Część kapliczek, figur i krzyży przydrożnych żyje wraz ze społeczeństwem wiosek, miast i osiedli, dopóki są ręce, które je odnawiają stawiają kwiaty, a nawet modlą się.
Ciekawy to region, w którym są tak licznie kultywowane odwieczne tradycje zawierzenia Bogu i świętym. Chwalebny to zwyczaj stawiania kaplic, zarówno tych okazałych-zachwycających stylem, wkomponowanych w środowisko oraz tych małych, samotnie stojących w polu, czy krzyży na rozstajach dróg, w miejscach wypadków, śmierci, przy domach i kościołach.
Do czytania zachęcają nie tylko ciekawe ujęcia fotograficzne oraz równie piękne rysunki, ale nawet tytuły rozdziałów, jak np.: "Śpiewają ino góry jęczą", "Święty Jan od wody", "Miasto Koziej Szyi", "Złote Góry", "Matka Pana", "Boże Męki", "Królewskie miasto Prudnik" i inne. W wielu miejscach, obok informacji historycznych, jakby dla dopełnienia, znajdują się wiersze, także prudnickich poetów.
Album zaczyna zaproszenie od wydawcy, czyli starosty prudnickiego Radosława Roszkowskiego oraz Grzegorza Weigta ze Spółki Wydawniczej Aneks, do poznania tego naszego czesko-polskiego pogranicza. Następnie w bardzo ciekawym wprowadzeniu, autor stawia pytania i zachęca do refleksji, ozdobione rysunkami Małgorzaty Weigt.
Do tekstów, wiadomości przytaczanych z różnych źródeł oraz zdjęć archiwalnych dołączone są przypisy, które świadczą o tym, że jest to monografia pewnej części regionu, udokumentowana w sposób naukowy.
W zakończeniu czytamy, iż w opracowaniu uwzględniono ponad 300 obiektów: kapliczek i figur z rejonu Gór Opawskich. Wykorzystano 533 zdjęcia, 28 rysunków oraz 37 starych grafik i mapek. Można sobie tylko wyobrazić ile kilometrów przebył autor tego albumu i ile ma zdjęć niewykorzystanych. Jaką przygodą była literatura i stare dokumenty, spotkania z ludźmi w Polsce i Czechach, ile wrażeń zmysłowych, wspomnień.
Autorowi należy się więc uznanie a starostwu w Prudniku gratulacje, za wydanie takiego albumu, który służyć będzie wielu pokoleniom, jako pomnik wiary i miłości ojczyzny wśród Gór Opawskich. Książkę warto i trzeba mieć w swoim domu, nawet powędrować z nią, jeśli nie w terenie, to przynajmniej w domowym zaciszu.
Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Książki, wydawnictwa
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze