Artykuły
Człowiek - orkiestra w Prudniku
Autor: MACIEJ DOBRZAŃSKI.
21 maja o godzinie 18.00 w sali kameralnej Prudnickiego Ośrodka Kultury gościć będzie znany młody polski poeta Radosław Wiśniewski. Spotkanie to poprowadzę wspólnie z Bartoszem Sadlińskim.
Myślę, że w dowodzie osobistym Wiśniewskiego, obok imienia i nazwiska powinno widnieć także: "człowiek-orkiestra". Jest bowiem jednym z najprężniej działających w Polsce popularyzatorów literatury, a w szczególności współczesnej poezji.
Urodził się w 1974 roku w Warszawie (obecnie mieszka w Brzegu, a pracuje we Wrocławiu), ukończył studia na UJ, oprócz tego studiował również w Opolu i w Toronto. Jest współzałożycielem i redaktorem naczelnym cenionego pisma literackiego "Red", współzałożycielem i aktywnym członkiem działającej w Brzegu grupy poetyckiej Stowarzyszenie Żywych Poetów. Był jednym z głównych twórców wydawanego przez tę grupę w latach 1998 - 2004 artzinu "BregArt", a w latach 2002-2003 współpracownikiem pisma "Undergrunt". W latach 2000-2001 zajmował się natomiast redagowaniem "Informatora Kulturalnego Opolszczyzny", sprawując jednocześnie funkcję redaktora naczelnego. Związany z czasopismem "Odra" był również współredaktorem kwartalnego dodatku literackiego "Ósmy Arkusz". W 2007 roku współinicjował internetowy projekt "Pekin 2008 - druga strona medalu". Poza tymi dokonaniami zapisał się w historii polskiej literatury zdobywając Literacką Nagrodę Młodych im. Marka Jodłowskiego (1999) i Ogólnopolską Literacką Nagrodę Młodych warszawskiego oddziału ZLP. Warto dodać, iż w 2004 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Radosław Wiśniewski wydał dotychczas cztery książki. Dwie z nich - "RAJ/JAR" (2005), a także "Korzenie Drzewa" (2007), to projekty zrealizowane wespół z Dariuszem Pado - innym polskim poetą. Dały one interesujące połączenie dwóch odmiennych (choć należących raczej do tego samego "nurtu" pisarskiego) głosów, dobrze się uzupełniających i zbierających pozytywne recenzje. Pozostałe dwa tomiki - tym razem już indywidualne zbiory Wiśniewskiego - to "Nikt z przydomkiem" z 2003 roku oraz "Albedo" z 2006 roku.
Wiersze Wiśniewskiego są gratką dla osób lubiących poezję gęstą i wieloznaczną. W swoim debiucie nadał on podmiotowi lirycznemu tych utworów cechy typowego everymana, zagubionego na stykach rzeczywistości, mówiącego niekiedy - jak może się wydawać - głosem samego autora. Ciągła opozycja sacrum i profanum stanowiła niejako motyw przewodni tomu "Nikt z przydomkiem". Drugi zaś indywidualny jego tom - "Albedo" to popis poetyckiej wyobraźni; mamy tu obrazy kojarzące się z wojną, okupacją, mamy ciągłą walkę pamięci z teraźniejszością; świat dziwny i absorbujący, będący wariacją na temat historii prawdziwej oraz tej podskórnej - stworzonej przez umysł człowieka głęboko doświadczającego natury XXI wieku.
Myślę, że warto spotkać się w czwartek z Radkiem Wiśniewskim, który często wspomina sympatyczną atmosferę wieczorów poetyckich w Prudniku - zapraszam gorąco, bo gość to nietuzinkowy! Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze