Artykuły
Już od września
Autor: ARKADIUSZ TROCHOWSKI.
W należącym do Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Prudniku budynku przy ul. Prężyńskiej dobiega końca pierwszy etap prac remontowych i modernizacyjnych, w wyniku których budynek zostanie przystosowany do potrzeb Centrum Kształcenia Praktycznego.
Na parterze budynku powstała hala, w której będą odbywać praktyczną naukę zawodu uczniowie kształcący się w zawodzie mechanik monter maszyn i urządzeń oraz operator obrabiarek skrawających. Wyposażona w nowoczesne maszyny, zakupione ze środków Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska na lata 2007- 2013, pracownia zapewni uczniom dobre warunki i odpowiedni poziom kształcenia. Na parterze obiektu znajdzie się także miejsce dla krajalni i spawalni oraz dobrze wyposażonej kuchni, pomieszczeń biurowych i socjalnych.
Przebiega remont instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania. Pięknie wyglądają odnowione toalety w budynku szkolnym i w bloku sportowym. Starosta prudnicki Radosław Roszkowski i dyrektor szkoły Danuta Czerniak mają nadzieję na wykorzystywanie w nowym roku szkolnym nie tylko pracowni Centrum Kształcenia Praktycznego ale także sali gimnastycznej wraz z jej zapleczem w celu prowadzenia zajęć wychowania fizycznego.
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Prudniku zamierza realizować na terenie centrum kształcenie praktyczne w Technikum i w Zasadniczej Szkole Zawodowej oraz prowadzić Ośrodek Doskonalenia i Dokształcania Zawodowego, Ośrodek Egzaminacyjny a także rozwijać kształcenie w formie kursów. Kończąc szkołę uczniowie będą mogli, w formie kursów, uzyskać dodatkowe uprawnienia z zakresu spawania i obsługi wózków widłowych. Zakup maszyn spawalniczych i wózków widłowych to drugi etap wyposażenia centrum, sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007- 2013.
Na wyższych kondygnacjach obiektu powstaną nowoczesne pracownie umożliwiające kształcenie zawodowe teoretyczne i praktyczne, wyposażone w sprzęt i pomoce naukowe dla sprzedawców, fryzjerów, ślusarzy i krawców. Zostanie tam przeniesiona pracownia krawiecka, w której uczą się zawodu uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 3 - specjalnej oraz odbywają się egzaminy praktyczne potwierdzające kwalifikacje zawodowe.
Pracownia komputerowa umożliwi prowadzenie zajęć i utworzenie Ośrodka Egzaminacyjnego dla technika ekonomisty, technika handlowca, technika administracji, technika informatyka - w tych zawodach prowadzi kształcenie Technikum nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Prudniku, oraz naukę programowania obrabiarek sterowanych numerycznie dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1, w zawodzie operator obrabiarek skrawających.
W obiekcie znajdzie się także duża i świetnie wyposażona sala konferencyjna oraz część hotelowa, w której będą mogli mieszkać kursanci, pracownicy młodociani, kształcący się w Ośrodku Doskonalenia i Dokształcania Zawodowego, aktualnie w zawodzie krawiec i sprzedawca a perspektywicznie także w innych zawodach, zgodnie z potrzebami rynku i kierunkiem rozwoju szkoły. W przyszłości z usług centrum będą również korzystać osoby dorosłe, kierowane na kursy przez Powiatowy Urząd Pracy, w celu przekwalifikowania się, bądź zdobycia dodatkowych kwalifikacji.
Remont i modernizacja budynku szkolnego przy ulicy Prążyńskiej to duże zadanie inwestycyjne i organizacyjne. Powiat Prudnicki, jako organ prowadzący, na wykonanie części prac zabezpieczył duże środki z budżetu powiatu, pozyskano środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego i Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska na lata 2007- 2013. Szereg prac budowlanych wykonuje brygada remontowa utworzona przy Starostwie Powiatowym.
Otwarcie Centrum Kształcenia Praktycznego wiąże się jednocześnie z likwidacją pracowni szkolenia praktycznego i wykorzystaniem na inne cele obiektów przy ul. Młyńskiej. Stworzona zostanie nowoczesna baza kształcenia zawodowego w powiecie prudnickim, która podniesie poziom kształcenia zawodowego, poprawi warunki pracy uczniów i nauczycieli, pozwoli przekwalifikować się osobom dorosłym i ułatwi absolwentom szkoły zdobycie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w wyuczonych zawodach.
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze