Artykuły
Niebezpieczne babki z piasku
Autor: DARIA WEŁYCZUK-CHORABIK.
Wraz z nadejściem ciepłych dni coraz chętniej wyprowadzamy swoje pociechy na podwórko, aby na świeżym powietrzu mogły się pobawić. Piaskownice to najczęściej oblegane przez małe dzieci miejsca, bo przecież jaka to radość stawiać babki i zamki z piasku.
Czy wiecie jednak drodzy rodzice jakie może stanowić to zagrożenie dla zdrowia waszych dzieci?
Zagrożenie to niosą zarówno nasze domowe zwierzaki (psy, koty) jak i te bezdomne, pozostawiając swoje odchody na trawnikach, skwerach czy placach zabaw (w tym właśnie w piaskownicach). Odchody zwierzęce mogą stanowić źródło niebezpiecznych chorób zwierzęcych, ponieważ obecne w nich jaja pasożytów mogą przenosić się do organizmów ludzkich.
Jedną z tych chorób może być toksokaroza wywołana przez inwazję psich lub kocich glist (toksokar). W trakcie zabawy w piaskownicy zanieczyszczonej odchodami może dojść do połknięcia jaj glisty przez dziecko. Z jaj w jelicie dwunastnicy wylęgają się larwy, które następnie przedostają się przez ściany jelita do krwioobiegu. Wraz z krwią migrują do różnych narządów organizmu (płuca, wątroba, mózg, gałka oczna) i osiedlają się w nich. Choroba zwykle przebiega bezobjawowo, dlatego zbyt późne jej wykrycie może spowodować wiele nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka. Jak zatem zapobiegać?
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Prudniku radzi aby ograniczyć kontakty dzieci ze szczeniętami i kociętami oraz nieznanymi psami i kotami, chronić miejsca zabaw dzieci (np. piaskownice) przed zanieczyszczeniem odchodami zwierząt. Zaleca wymianę piasku w piaskownicach przynajmniej dwa razy do roku, mycie rąk po powrocie do domu, przed jedzeniem, po kontakcie ze zwierzętami oraz częste obcinanie dzieciom paznokci.
Autorka jest młodszym asystentem oddziału Higieny Komunalnej PSSE w PrudnikuPowrót do wyboru artykułu +
Komentarze