Artykuły
Sukces prudniczan w opolskim NKL
Autor: DANIELA DŁUGOSZ PENCA.
"Gdyby anioł stróż czuwał nad słowami, nikogo by diabli nie wzięli"
W.Malicki
22 listopada w opolskim okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Opolu odbyła się promocja antologii wierszy nauczycieli naszego województwa zrzeszonych w Nauczycielskim Klubie Literackim pt. "Drogami znaczeń". Okolicznością sprzyjająca było 40-lecie tegoż klubu.
Jest to pierwszy zbiór wierszy, dodatkowo opowiadań i aforyzmów 23 nauczycieli, którzy w uroczyście przygotowanej sali, w obecności prezesów terenowych oddziałów ZNP, władz związkowych, mediów i gości, prezentowali swoje utwory. Odbyło się to w sposób ciekawy, gdyż na ekranie pokazywała się biografia ze zdjęciem, a prowadząca - prezes Zarządu Okręgu Opolskiego ZNP Wanda Sobiborowicz czytała limeryki opracowane przez Teresę Nietykszę. Dodatkową atrakcją były pastisze muzyczne w wykonaniu Tomasza Kanasa z Prudnika. Spośród 23 piszących z całego województwa, z naszego środowiska, w antologii znalazło się po pięć wierszy Tadeusza Soroczyńskiego, Wojciecha Ossolińskiego, Witolda Hreczaniuka i Danieli Długosz Pency.
Pisze o tym dlatego, iż było to wielkie dla nas wyróżnienie, którego dalszy ciąg miał miejsce w Korfantowie. 28 listopada w Domu Kultury dyrektor Stanisław Szkolny wraz z Urzędem Miejskim w Korfantowie przygotował spotkanie dla poetów ze swojego terenu: Edmunda Borzemskiego i Ewy Maj Szczygielskiej. Dużą radością było dla nas zaproszenie do Korfantowa wszystkich poetów z NKL. Obecna była prezes Wanda Sobiborowicz, która prowadziła spotkanie, prezes NKL-u Małgorzata Sobolewska, redaktorzy almanachu: Teresa Nietyksza, Wiesław Malicki i zaproszeni goście z Opola, Korfantowa i Prudnika. Tutaj chciałabym zaznaczyć, że obok poetów z Prudnika i Korfantowa byli także zaprzyjaźnieni z nami: Danuta Kobyłecka, Janina Łopuch i Roman Rzucidło z Nysy, Agnieszka Harasymowicz i Anna Żurawska z Głuchołaz, Harry Duda, Andrzej Pałosz, Wiesław Malicki i Teresa Nietyksza z Opola.
Wiczorem odbyła się biesiada poetycka pn. "Jesienne Spotkanie z Poezją". Po prezentacji filmu z fragmentami historii NKL biesiada przeniosła się do hotelu na stadionie, gdzie poprzez rozmowy, wspomnienia, także o zmarłych, fraszki i piosenki uczczono jubileusz 40-lecia NKL. W części oficjalnej swoimi piosenkami wzruszał Stanisław Młynarski z Głogówka.
Po śniadaniu, 29 listopada poeci przybyli na spotkanie z pacjentami Opolskiego Centrum Rehabilitacji, gdzie dr Marek Misztal - pasjonat zabytków i historii miasta, zaprezentował nam historię Korfantowa. Po przeczytaniu swoich wierszy, które wzbudziły aplauz kuracjuszy wyruszyliśmy ulicami miasta do przepięknego barokowego kościoła pw. Trójcy Świętej - z naszym przewodnikiem, który opowiadał wiele o tym miejscu. Ks. proboszcz Andrzej Ziółkowski przemówił wierszami Borzemskiego i innych poetów, stosownie do chwili skupienia i modlitwy.
Tak dobiegła końca nasza wizyta w Korfantowie, przygotowana przez środowisko kulturalne, a zwłaszcza Stanisławę Borzemską, byłą kustosz muzeum w Łambinowicach. Po obiedzie i kawie poeci rozjechali się do domów z nadzieją, że spotkamy się w Nysie, a może także w Prudniku. Wszak u nas szczególnie odczuwa się atmosferę poetyczności, bowiem wciąż działa Klub Ludzi Piszących, którym opiekuje się Zofia Kulig oraz grupa młodych poetów.
Taka wymiana doświadczeń, rozmowy w gronie ludzi pióra, wrażliwych na sztukę, wiele znaczy i jest potrzebna, aby zachować piękno ojczystego języka i tradycji.
Jeszcze kilka uwag o almanachu "Drogami znaczeń". Wydany został przez Zarząd Okręgu Opolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Instytucie Śląskim w Opolu w 2008 roku. Wyborem tekstów i przygotowaniem do druku zajęli się Wiesław Malicki, Teresa Nietyksza i komitet redakcyjny. Na okładce jest reprodukcja obrazu Małgorzaty Sobolewskiej "Miasto".
159 stron wypełniają wiersze członków NKL, wstęp napisała prezes ZOO ZNP Wanda Sobiborowicz, noty biograficzne, kartki z prozą oraz aforyzmy i fraszki. Na obwolucie znajdują się nazwiska piszących, co jest bardziej czytelne dla odbiorcy. Jasne, ciepłe kolory okładki zachęcają do czytania. Dobrze więc, że dla naszych członków NKL znalazło się miejsce w tej jubileuszowej publikacji oraz w dodatku "Klubiki albo limeryki klubowe" opracowanym przez Teresę Nietykszę. Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Książki, wydawnictwa
Kategoria: Kącik poezji
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze