Artykuły
Łączy nas również wspólna historia
Autor: BOGUSŁAWA ALESZCZYK.
W ramach projektu realizowanego na rzecz społeczności romskiej w Polsce 22 września uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku udali się do Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu.
Autorką projektu jest wicedyrektor gimnazjum Anna Tuła-Nowacińska. Projekt szkolny powstał w oparciu o "Program na rzecz społeczności romskiej na rok 2008" zatwierdzony przez MSWiA. Jego realizacja przewidziana jest na lata 2004-2013 z możliwością przedłużenia. W ministerialnym programie obok zagadnień zdrowia, sytuacji bytowej itp. poczesne miejsce zajmuje kultura i zachowanie tożsamości etnicznej, propagowanie wiedzy o społeczności romskiej oraz integracja ze społecznościami lokalnymi.
Wiele placówek edukacyjnych podjęło próby realizacji programu, w tym także PG nr 1 w Prudniku, gdyż w gimnazjum, podobnie jak w innych szkołach na terenie miasta, naukę pobierają uczniowie pochodzenia romskiego.
Gimnazjum, realizując program pragnie zintegrować społeczność szkolną. Płaszczyzną komunikacji i zrozumienia stała się w tym przypadku wspólna historia. Wojenna martyrologia zbliża wszystkich bez względu na różnice narodowościowe, przekonania, wyznanie. Wycieczka do muzeum w Oświęcimiu zrealizowana została w 64 rocznicę likwidacji obozu cygańskiego w KL Auschwitz - Birkenau. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 naziści zgładzili w komorach gazowych 2897 mężczyzn, kobiet i dzieci pochodzenia romskiego.
W wycieczce do Oświęcimia wzięło udział 42 uczniów, w tym spora grupa pochodzenia romskiego. Zwiedzanie terenu byłego obozu koncentracyjnego i obejrzenie prezentacji multimedialnej były dla dzieci prawdziwym przeżyciem. Celem wyjazdu było zdobycie lub uzupełnienie wiedzy o Holocauście, wzbudzenie w młodym człowieku refleksji na temat przyszłości Europy i losu mniejszości narodowych. Cel został zrealizowany. Organizatorzy mają nadzieję, że będzie ona nie tylko wspomnieniem, ale przyczyni się do gotowości w podejmowaniu działań na rzecz wspólnej przyszłości szkolnej i nie tylko. Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Romowie
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze