Artykuły
Kosztowali oscypki
Autor: WIOLETTA WERLE, KATARZYNA RUDZKA.
Od 20 do 30 sierpnia dwudziestu uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku wraz z opiekunami: Wiolettą Werle i Katarzyną Rudzką uczestniczyło w warsztatach edukacyjnych "Polska-kraj naszych ojców i dziadków" w Istebnej.
Warsztaty zostały zorganizowane przez Fundację na Rzecz Dzieci i Młodzieży "Piastun" oraz przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Uczniowie mieli okazję poznać osobiście dzieci Polaków mieszkających na Ukrainie, brali udział w atrakcyjnym programie edukacyjnym. Poznali polską kulturę regionalną, historię i tradycje, a dzięki kontaktom z uczniami ze Stanisławowa poznali również kulturę, obyczaje i tradycje panujące na Ukrainie.
Jedną z atrakcji była całodniowa wycieczka edukacyjna z góralskim przewodnikiem po "Trójwsi Beskidzkiej". Weszliśmy na szczyt Ochodzitej, skąd podziwialiśmy panoramę Koniakowa, najwyższej usytuowanej wsi w Beskidzie.
Zwiedzaliśmy też Kurną Chatę Jana Kawuloka oraz słuchaliśmy pięknej muzyki granej na instrumentach pasterskich. Odwiedziliśmy również Bacówkę, w której obserwowaliśmy produkcję serów i kosztowaliśmy oscypki. W Galerii Pracy Twórczej Tadeusza Ruckiego oglądaliśmy koronki koniakowskie i słuchaliśmy gry na trombitach. Braliśmy udział w warsztatach rękodzieła ludowego, uczyliśmy się robić (heklować) koronki. Każdy mógł wypróbować swoje zdolności artystyczne, niektórym wyszło prawdziwe rękodzieło, innym zaledwie poplątany sznureczek, ale wszyscy dobrze się bawili.
Wieczorem odbyła się degustacja polskich potraw regionalnych, której towarzyszyła wspaniała muzyka kapeli górali beskidzkich. W trakcie kolacji odbywała się nauka polskich i ukraińskich pieśni regionalnych oraz wspólne śpiewanie.
W czwartym dniu naszego pobytu odbyła się wycieczka edukacyjna do Ustronia i Wisły. Wyciągiem krzesełkowym wjechaliśmy na Czantorię, skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę Beskidów. Byliśmy w Muzeum Nart, gdzie podziwialiśmy stare narty, oraz nowe przekazane przez Adama Małysza. Samego mistrza mogliśmy oglądać we Wiśle, odlanego z białej czekolady.
Podobała nam się wycieczka po terenach Opolszczyzny, która rozpoczęła się w Gogolinie przy pomniku Karolinki i Karliczka, rozsławionej w pieśni ludowej przez zespół "Śląsk". Zwiedzaliśmy też kaplicę św. Jacka na zamku w Kamieniu Śląskim. Podczas wycieczki poruszony został temat wielokulturowości Opolszczyzny, zwrócono uwagę na miejsce mniejszości niemieckiej oraz przesiedleńców z Kresów Wschodnich w historii regionu. Zwiedzaliśmy również Opole, byliśmy na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim, podczas którego uczestnicy warsztatów mogli porozmawiać z marszałkiem województwa Józefem Sebestą.
Z centrum Opola udaliśmy się do Bierkowic, gdzie zwiedziliśmy Skansen Wsi Opolskiej. Uczniowie mogli porównać Kurną Chatę górali beskidzkich z domami z podobnego okresu, ale z innego regionu Polski.
Pomiędzy atrakcyjnymi wyjazdami uczestnicy warsztatów brali udział w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez Magdę Beztroską. Dzięki tym spotkaniom nawiązały się międzynarodowe przyjaźnie, a młodzież doszła do wniosku, że między nimi nie ma żadnych granic, że wszystko mają wspólne: język, serce i powietrze.
Mieliśmy okazję spróbować regionalnych potraw przygotowanych przez młodzież z Ukrainy. Zjedliśmy barszcz ukraiński i wyśmienite placki nadziewane mięsem. W zamian za tak dobry poczęstunek nasza młodzież odwdzięczyła się przygotowanym przedstawieniem na temat Prudnika i Publicznego Gimnazjum nr 1. Było trochę historii, humoru, tańca i śpiewu.
Ostatnim dniem naszego pobytu był dzień podsumowań. Wykazanie podobieństw kulturowych pomiędzy młodzieżą, która przyjechała ze Stanisławowa a młodzieżą z Prudnika. Były podziękowania i łzy wzruszenia.
Chcielibyśmy wyrazić serdeczne podziękowania dla Urzędu Marszałkowskiego i Fundacji na Rzecz Dzieci i Młodzieży "Piastun" w Opolu za zaproszenie uczniów naszej szkoły na warsztaty edukacyjne w Istebnej. Uczniowie naszego gimnazjum wrócili bardzo zadowoleni, bogatsi o ciekawe doświadczenia i pełni nowych wrażeń.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze