Artykuły
Obrazy „małej ojczyzny”
Autor: HENRYKA MŁYNARSKA.
Do rąk czytelników trafiła książka pt: "Opolszczyzna. Miejsca i ludzie", która jest uzupełnieniem wcześniejszego opracowania Czesława Lachura "Opolszczyzna znana i nieznana".
Obie pozycje stanowią wspaniałą pomoc dydaktyczną w zakresie nauczania regionalnego, poruszają tę samą tematykę związaną z dziejami i kulturą Śląska Opolskiego. Chęć poznawania tajemnic rodzinnej ziemi oraz uczuciowe związki i poczucie przynależności do regionu są szczególnie ważne dla młodego pokolenia, to cel współczesnej edukacji. Lektura książki Lachura pozwala nam zrozumieć, jak znikoma jest nasza wiedza o "małej ojczyźnie".
Autor zaprasza nas na wycieczkę do miejsc takich jak na przykład: Zagłębia Hutniczego nad Małą Panwią, monumentalnych ruin pałacu rodu Schaffgotschów w Kopicach, Popielowa leżącego na skraju dawnej "Przesieki", stolicy biskupów śląskich Otmuchowa i innych ciekawych zakątków, które mają swoje tajemnice. Autor przybliża czytelnikom sylwetki ludzi, którzy zapisali się na kartach historii złotymi głoskami. Wymienić tu można chociażby: Josepha von Eichendorffa poetę etnicznego pogranicza, Michała Willmanna, śląskiego Rembrandta, nauczyciela Chopina Józefa Elsnera z Grodkowa czy damę z perłami Daisy Hochberg von Pless.
Czesław Lachur prowadzi czytelników beethovenowskimi śladami do Głogówka, opowiada o urodzonym w podgłogóweckim Wróblinie Janie Cybisie - Grand Seigneur polskiego malarstwa. W jednym z artykułów opisuje pobyt prymasa Wyszyńskiego w prudnickim klasztorku.
Publikacje wzbogaca materiał ilustracyjny opracowany przez Konrada Tischbiereka i Katarzynę Wronę. Cytując autora "trudno sobie wyobrazić Górny Śląsk bez Opolszczyzny , która jest jego historyczną częścią", a ta przede wszystkim krainą w której się wychowywaliśmy, dorastaliśmy, a teraz żyjemy albo za nią tęsknimy. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze