Artykuły
Drugi rok zaliczony
Autor: DANIELA DŁUGOSZ PENCA.
Jak na akademickie zwyczaje przystało, 19 czerwca zaliczony i rozliczony został drugi rok działalności Uniwersytetu III Wieku, a słuchacze otrzymali trwały znaczek z symbolem tegoż.
Uniwersytet działający jeszcze przy klasztorze bonifratrów w Prudniku odznacza się dużą aktywnością o czym można się było przekonać, widząc liczne grono słuchaczy, uczestniczących w zakończeniu kolejnego roku "studiów", w atmosferze pikniku pod namiotem przyjaźni w ogrodzie POK-u. Były oczywiście pieczone kiełbaski, krupnioki, ciasteczka, herbata etc.
Bardzo miło jest patrzeć na radosne twarze osób, którym chce się uczestniczyć w zajęciach, spotkaniach, wycieczkach, bo przecież trzeba umieć korzystać z tej części życia, którą ofiarowuje nam czas i los. Jak dobry obyczaj każe, słuchacze uniwersytetu świętowanie zaczęli od uczestnictwa we mszy świętej w kaplicy bonifratrów, a potem przeszli do przygotowanego przez organizatorów miejsca na zapleczu POK-u. We mszy św. oraz pikniku uczestniczyli także pensjonariusze z Domu św. Jana Bożego, o co zadbała Krysia Załuska i wolontariuszki. Uczestniczyła w tym spotkaniu grupa (5 osób plus opiekunka) słuchaczek IV roku wydziału Pedagogiki Specjalnej Uniwersytety Opolskiego z własnym programem, oraz goście z Domu Opieki Społecznej z ul. Młyńskiej.
Sprawozdanie z działalności za II rok akademicki złożyła Stanisława Śliwińska prezes (rektor) uniwersytetu, podkreślając realizację hasła projektu na rok 2007/08 "Promowanie idei uniwersytetu III wieku nowoczesnymi metodami".
Dzięki realizacji tego projektu mogły być prowadzone wykłady z różnych dziedzin przez dobrych wykładowców, a było ich aż 24.
• Odbył się kurs marketingu społecznego, który prowadził pan Paluch z Kluczborka.
• Realizowany był kurs komputerowy podstawowy i dla zaawansowanych, prowadzony przez A. Wita.
• Odbywały się szkolenia wolontariuszy przez OFOS z Opola w sali multimedialnej starostwa w Prudniku.
• Wiele osób brało udział w szkoleniach specjalistycznych i konferencjach w Opolu.
• Rozwijało się też życie kulturalne w sekcjach, a dotyczące organizacji wieczorów artystycznych z okazji opłatka, święconego jajka, śledzika, Dnia Kobiet i Mężczyzn z udziałem kabaretu "Jak się patrzy" prowadzonego przez Eugenię Syską.
• Sekcja prac ręcznych i plastycznych bierze udział w wystawach okolicznościowych oraz XI Wystawie Twórców Ludowych Rzemiosła Artystycznego w czym pomogła Krystyna Góra - także autorka pięknego znaczka zrobionego w metalu jako wizytówka dla członków uniwersytetu III wieku.
• Celem projektu działania było też założenie strony internetowej, aby promować ideę uniwersytetu i Prudnika. Zostało to zrealizowane dzięki mgr A.Witowi pod hasłem http://uiiiw.pl.
• Zarząd uniwersytetu pomagał w organizowaniu wycieczek oraz różnego rodzaju rekreacji jak wyjazdy na kąpielisko do Czech, spotkania z członkami innych uniwersytetów z Opola, Krapkowic, Kluczborka, Nysy i innych połączone ze zwiedzaniem miasta i okolic. Dokładny plan wyjazdów jest na tablicy ogłoszeń.
• W codziennej działalności jest wiele inicjatyw wychodzących od uczestników spotkań, które są realizowane na bieżąco, łącznie z kursem języka niemieckiego, czy gimnastyką umysłu.
Są jednak jeszcze trudności, które usiłujemy pokonywać, a mianowicie brak stałego lokum na zajęcia. Mimo iż zarząd otrzymał małe biuro w klasztorze u bonifratrów, gdzie są stałe dyżury, to wszelkie inne zajęcia rozproszone są w różnych miejscach publicznych, nie zawsze dysponujących czasem, a mianowicie: Miejska Biblioteka Publiczna, Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek, Muzeum Ziemi Prudnickiej, POK, szkoła podstawowa nr 1 i szkoła zawodowa nr 1.
Potrzebne nam jest bardzo tanie lokum, w którym można się spotkać, pracować w grupach i konsolidować w działaniu.
Drugi rok pracy uzmysłowił nam i środowisku, że wiele spraw jest możliwych w realizacji, jeśli są ludzie chętni i mogą z siebie coś dać, a nasi emeryci jeszcze mogą wiele, o czym świadczy nie tylko sprawozdanie ale atmosfera radości i odmłodzenia w działaniu - widoczne także na piknikowym spotkaniu pod namiotem i w ogrodzie.
Prezes Stanisława Śliwińska dziękowała wszystkim za współpracę, życzyła dobrych, radosnych, zdrowych wakacji i spotkania we wrześniu na inauguracji kolejnego III roku studiowania.
W prawym górnym rogu prezentujemy oficjalny znaczek-logo Uniwersytetu III Wieku. Projekt autorstwa Krystyny Góry.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze