Artykuły
Pamięci Prymasa Tysiąclecia
Autor: DANIELA DŁUGOSZ PENCA.
Obudził się w narodzie zaniedbywany czasem duch patriotyzmu, bo nie tylko kibice ale większość społeczeństwa, także Polacy w innych krajach, żyli meczem Polska - Niemcy. Dekoracje samochodów, okien, wystaw - tego jeszcze nie było, zwłaszcza w czasie świąt narodowych.
A w Prudniku, jakby na uboczu tych wielkich wydarzeń, w ostatnim dniu XI Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego, u franciszkanów, w sanktuarium św. Józefa, odbyło się tradycyjne spotkanie Stowarzyszenia Katolickiego "Civitas Christiana" poświęcone idei Stefana kardynała Wyszyńskiego.
Od wielu już lat spotykamy się w atmosferze przeżywania i przybliżania nauki kardynała, bo tutaj słyszy się mocniej jego słowa, gdyż mury klasztoru przepełnia jego modlitwa. Na to czerwcowe spotkanie przychodzi się aby zaczerpnąć ducha miłości ojczyzny, Boga i ludzi, bo to było szczególną troską kardynała Wyszyńskiego. Spotkaniu przewodniczył prezes oddziału opolskiego "Civitas Christiana" Tadeusz Staszczak.
Uroczystą Eucharystię sprawował ks. dr Leonard Makioła (kapelan stowarzyszenia) w koncelebrze ks. dziekana J. Szeligi z Opola i o. dr Antoniego Dudka gwardiana klasztoru franciszkanów w Prudniku Lesie. We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe "Civitas Christiana", Publicznego Gimnazjum nr 1 w Prudniku im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i parafii św. Michała Archanioła. Wszyscy czekali jednak na homilię ks. Leonarda, w tym szczególnym miejscu, w kontekście nauki ks. Prymasa Tysiąclecia.
Ks. Makioła zwrócił uwagę na sprawy rodziny, bo choć żyjemy w jednym kraju, przy rządach określonej władzy i podobnych warunkach bytu, to inaczej kształtują się losy rodzin i ich dzieci. Potrzeba nam owej troski i logiki myślenia, wprowadzania w życie na co dzień tych rozważań, które kształtują ewangeliczne relacje między Bogiem i człowiekiem, tworzące etos rodziny. Spotykamy się coraz częściej z kryzysem małżeństwa, z brakiem sensu życia, nie tylko u dorosłych ale i dzieci, na które czeka wiele niebezpieczeństw. Maksymalne dążenie do sukcesu i przesadnego dobrobytu odbija się na funkcjonowaniu rodziny, a bywa że dramatach młodzieży. Widujemy to też w Prudniku.
W czasie Eucharystii śpiewał prudnicki zespół "Cantate Deo", a wielką niespodzianką dla uczestników spotkania był koncert pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu zespołu Towarzystwa Przyjaciół Opola "Camerton". Jedenastu mężczyzn pod dyrekcją Marii Przebindowskiej, z akordeonistą Jerzym Mikulskim zachwyciło słuchaczy. W ich wspaniałym wykonaniu usłyszeliśmy, takie utwory jak: "Czarna Madonna", "Ballada o św. Annie", "Modlitwa" (Bułata Okudżawy), "Biały Krzyż" i "Jest takie miejsce". Zwieńczeniem koncertu była pieśń niewolników z opery "Nabucco". Słowo o muzyce przedstawił sekretarz Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Opolu Józef Pixa, który wykonywał partie solowe podczas występu.
W korytarzu franciszkańskiego klasztoru prezentowana była wystawa przygotowana przez opolski oddział "Civitas Christiana" pod tytułem: "Święci i błogosławieni Diecezji Opolskiej". Przybliżone zostały sylwetki świętego Jacka Odrowąża, i błogosławionych: Marii Luizy Merkert, patrona Wrocławia Czesława, Bronisławy, dominikanina Hermana Niemca, Józefa Cebuli OMI, ks. Emila Szramka, o. Alojzego Liguda oraz Eufemii (Ofki) Piastówny.
Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na tradycyjną grochówkę pielgrzyma. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze