Artykuły
Początki samorządu terytorialnego i pierwsze wolne wybory parlamentarne
Autor: ZBIGNIEW BERESZYŃSKI.
REWOLUCJA SOLIDARNOŚCIOWA NA ZIEMI PRUDNICKIEJ (1980-1990) - CZ. XVIII
Przeprowadzone w dniu 27 maja 1990 r. wybory samorządowe wygrała na ziemi prudnickiej (podobnie jak w innych częściach województwa i kraju) formacja solidarnościowo-obywatelska, reprezentowana przez Komitet Obywatelski Ziemi Prudnickiej. Kandydaci KOZP zdobyli wówczas 26 mandatów w Radzie Miasta (tj. 92,8 %) [1]. Z ramienia tej formacji burmistrzem Prudnika został Jan Roszkowski, członek KOZP. Stał on na czele władz miejskich przez dwie kadencje.
Przeprowadzone w dniu 27 maja 1990 r. wybory samorządowe wygrała na ziemi prudnickiej (podobnie jak w innych częściach województwa i kraju) formacja solidarnościowo-obywatelska. Z ramienia tej formacji burmistrzem Prudnika został Jan Roszkowski, członek miejscowego Komitetu Obywatelskiego. Stał on na czele władz miejskich przez dwie kadencje.
Jednym z najaktywniejszych uczestników kampanii poprzedzającej wybory prezydenckie w 1990 r. był Czesław Dumkiewicz z Prudnika, działacz “Solidarności" i Ruchu Obywatelskiego Śląska Opolskiego. Był on wówczas przewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Wyborczego Tadeusza Mazowieckiego.
Mieszkańcy ziemi prudnickiej aktywnie uczestniczyli także w pierwszych wolnych wyborach parlamentarnych. Z listy KPN kandydował wówczas do Sejmu m. in. Jan Naskręt z Prudnika. Eugeniusz Wyspiański kandydował do Sejmu z listy Polskiego Związku Zachodniego - Ruchu Polskiego Śląska (jedna z politycznych przybudówek KPN). Adrian Standera z Prudnika kandydował do Sejmu z listy Porozumienia Obywatelskiego “Centrum".
Przypisy:
----------
[1] Dz. cyt., s. 92.Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Z archiwum odkrywcy
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze