Artykuły
Ile od siebie
Autor: DANIELA DŁUGOSZ PENCA.
... choć przemija nieuchronnie nasze życie, to jednak jest coś, o co warto zabiegać. Tym czymś jest wyłącznie miłość... w autentycznej, pełnej miłości nigdy nie ma lęku, że się daje za dużo...
ks. kardynał Stanisław Dziwisz
Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprosiło 8 maja sympatyków poezji na spotkanie z poetą Jackiem Lubartem Krzysicą prezentującym tomik poezji, dedykowanej ks. kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi w dziesięciolecie sakry biskupiej. Misterium Poetycko-Muzyczne Konfraterni Poetów - jako XX Chleb Nadziei "Ile od siebie" odbyło się 17 marca w Pałacu Biskupim w Krakowie. Uczestniczył w nim Dostojny Jubilat, zaproszeni poeci prezentowali swoje wiersze.
Dzięki życzliwości władz Opolszczyzny - zwłaszcza Marszałka Województwa Opolskiego Józefa Sebesty oraz dyrektora Departamentu Kultury Janusza Wójcika wydany został tomik poezji, w którym znajdują się wiersze 57 poetów, a "Opolskie postscriptum" napisał Janusz Wójcik. Są tam też wiersze poetów z Prudnika: Wojciecha Ossolińskiego, Andrzeja Wanderera, Tadeusza Soroczyńskiego z Prężynki i Alicji Niedbalskiej z Moszczanki. Wielka szkoda, że wiadomość o możliwości włączenia się autorskiego do tego Jubileuszu nie dotarła do Klubu Ludzi Piszących w Prudniku i nie mieliśmy szans zaistnienia. Dobrze jednak, że taki tomik powstał, redagowany przez Jacka Lubarta Krzysicę i wydany w Oficynie Konfraterni Poetów.
Wydany w 1989 roku pierwszy tomik tej edycji nawiązuje do ewangelicznego przełamania się Chrystusa z apostołami chlebem. Gdy to zobaczyli, uwierzyli, że Chrystus naprawdę zmartwychwstał, a z Nim nadzieja na odrodzenie wiary. Widać, że ów "chleb nadziei" rozrasta się i funkcjonuje w świadomości poetów, gdyż obecny tomik i prezentowane w nim wiersze oraz poeci - doczekał się 20 edycji.
Jacek Lubart Krzysica rozpoczął spotkanie od wyrażenia swojej radości i przywiązania do Opolszczyzny, a zwłaszcza Prudnika, ze względu na różnorodność ale też połączenie kultury ludzi z różnych regionów Polski. Po obszernym przedstawieniu genezy tomiku i planów spotkań na ziemi opolskiej w szkołach i instytucjach kultury do prezentacji swoich wierszy zaproszeni zostali autorzy zamieszczonych w tomiku wierszy, a więc Irena Rup z Głuchołaz, Alicja Niedbalska i Wojciech Ossoliński. Wiersz Andrzeja Wanderera czytał Piotr Kulczyk - debiutując na scenie, bo zwykle jeździ z poetami do Krakowa jako fotograf. Jest też autorem zdjęcia na okładce tomiku przedstawiającego Chrystusa wychodzącego z krzyża (z kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Moszczance).
Nie było wiele czasu ani możliwości do twórczej dyskusji z poetą krakowskim. Na zakończenie Lubart Krzysica przedstawił kilka swoich wierszy dla dzieci, w których przeważała doza humoru i niuansów politycznych. Można też było zakupić tomik wierszy i powieść jego autorstwa zaopatrzone dedykacją.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze