Artykuły
Religijność poetów współczesnych
Autor: DANIELA DŁUGOSZ PENCA.
Bibliotekarze I Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku zorganizowali kolejny interesujący wykład na temat literatury.
W ramach spotkań literackich dla słuchaczy obu uniwersytetów (Złotego i III Wieku) Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Prudniku oraz nauczyciele bibliotekarze I LO w Prudniku Natalia Jezierska i Izabela Mazur zaprosili dr. Adriana Glenia z Uniwersytetu Opolskiego z wykładem na temat "Religijność poetów współczesnych". Wykład odbył się 28 kwietnia w auli I LO, także z udziałem KLP i młodzieży.
Dr Adrian Gleń to wykładowca i zastępca dyrektora Instytutu Filologii Polskiej UO, pracownik Zakładu Literatury Polskiej XX wieku. Jest autorem takich książek jak: "W tej latarni... późna twórczość Mirona Białoszewskiego w perspektywie hermeneutycznej", "Bycie - Słowo - Człowiek. Inspiracje heideggerowskie w literaturze" oraz współautorem publikacji: "Miasto. Przestrzeń. Topos. Człowiek" i "Literatura i/a tożsamość w XX wieku".
Zaproponowany temat okazał się bardzo ciekawy i poniekąd znany. Mimo, iż w okresie powojennym owo zagadnienie było raczej ukrywane, to współcześnie temat zyskał na wartości.
Dr Adrian Gleń wyszedł od definicji homo religious, bowiem nie każdy poeta zbliża się do tej definicji. Dla rozpoznania przytoczę za wykładowcą, że poeta religijny powinien się wyróżniać trzema cechami, a mianowicie:
- mieć trwałe poczucie obecności Boga w świecie i w sobie,
- mieć poczucie niesamoistności istnienia siebie i szukania oparcia w wierze,
- przeświadczenie o konieczności zaufania Bogu, identyfikowania się z Bogiem w sensie antropologicznym.
Przyznać trzeba, że w kontekście takich założeń trudno jest analizować utwory poetyckie, bowiem mają charakter subiektywny, liryczny, są gamą przeżyć i nastrojów. Wykładowca przytoczył zresztą i omówił teksty wierszy Wisławy Szymborskiej (Streszczenie), Tadeusza Różewicza (rzeczywistość którą oglądałem...), Zbigniewa Herberta (Pan Cogito opowiada o kuszeniu Spinozy) i Czesława Miłosza (Veni Creator). Te wybrane teksty otrzymali też słuchacze, aby móc trafnie ocenić tę odkrywczą analizę ponadczasowego łączenia się piszących z Bogiem, a to za sprawą TAUM - czyli przekroczenia progu, rzeczywistości i wejścia w przestrzeń Boga (epifania i teofania).
Poeci posługują się zwykle symbolami, metafizyką, niedopowiedzeniem, tworząc tzw. strumień skrętów skojarzeniowych. Z obserwacji i znajomości wielu wierszy liczących się poetów widać, iż świadomie bądź w szczerym uniesieniu zwracając się do Boga - różnie nazywanego lecz wielkiego, nieograniczonego, stwórcy życia, Pana.
Na przestrzeni wieków wielu autorów wynosiło na piedestał kontakty oraz znaczne zaufanie do siły wyższej, którą jest Bóg, czasem nieokreślony ale istniejący w zamyśle tworzenia. Dobrze więc, że ten problem w literaturze współczesnej został teraz uwypuklony, analizowany. Tak się bowiem układa, iż w kilkunastu latach końca XX wieku do różnych antologii wchodzą utwory osób duchownych i to nie dziwi na płaszczyźnie religijnych poetów. Wielkie zasługi położył tu ks. Jan Twardowski, ks. Karol Wojtyła a następnie papież Jan Paweł II, czy ks. Wacław Buryła i wielu księży piszących, choćby na naszym terenie, jak o.Antoni Dudek, o.Wiesław Dudek, ks. Manfred Słaboń, ks. Tomasz Horak i inni.
Dla nas interesujący jest temat duchowości i Boga w wierszach osób świeckich, zaczynając choćby od Romana Brandstetera, poprzez wymienionych już - Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej. Właściwie w utworach wszystkich sławnych i mniej znanych poetów, także z naszej grupy poetyckiej KLP, znajdują się elementy wiary w Boga, zaufania Jego miłości oraz przeżycia wewnętrzne wyrażające się w ciągłym zmaganiu ze swoim alter ego.
W spotkaniu wzięło udział kilkanaście osób świadomych tego, po co przyszli. Szkoda, że tak mała frekwencja. Była też liczna grupa młodzieży klas humanistycznych. Może wykorzystają tę wiedzę na egzaminach maturalnych. Myślę, że każda wiedza podawana przez mądrych, kompetentnych ludzi może nas ubogacić i trzeba z tego korzystać.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze